За фиксиране, ги фиксираме, това е терминът, защото при нас постъпват пациенти, които могат да бъдат опасни за себе си и околните. Фиксирането е с колан, но проблемът опира до липсата на персонал. По Наредбата за имобилизация фиксирането се прави от 5 човека - по един за всеки крайник и един за главата. В нито едно от нашите отделения, и при колегите знам, че е така - същото, няма едновременно 5 човека на работа като персонал. Така д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Психиатричната болница "Св. Иван Рилски" коментира констатациите в доклада на Комитета за борба с изтезанията към Съвета на Европа за състоянието на местата за предоставяне на социални и психиатрични грижи в България.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Евродоклад: Бият болните в психиатрии и социални домове, Сачева затваря два от тях
Остават 1 санитар, в най-добрия случай - двама. И си представете нашето отделение за мъже с остри психози е с 30 психично болни мъже, даде пример тя.
"Да, директор съм на тази болница, но не мога да назнача повече хора от разписаният щат, утвърден от министъра на здравеопазването. 12-те психиатрични болници не са търговски дружества, нямат отношение към касата. Към психиатрията няма клинични пътеки. От скоро имаме възможност да разпределяме вътре щатните бройки както е необходимо по отделенията, но те пак са в рамките на Фонд "работна заплата", отпусната от министерството.", обясни тя защо не може да реши сама проблема с липсата на персонал.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"С този доклад в предварителния му вид ни запознаха от комисията, които бяха на проверка 4 или 5 дни само в нашата болница. Наистина, заключенията на доклада са стряскащи и би трябвало всички да се стреснем като общество, като ръководството на министерството на здравеопазването и ние като психиатрична, не мога да кажа "общност", съсловие просто.", обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"За 22 години от моя стаж, над 60 души, предимно санитари, сестрите са 2 или 3, съм уволнила или предложила за наказание за лошо отношение към пациентите", подчерта Гълъбова.
"Ставала съм свидетел или пациентите са се оплаквали от малтретиране - физическо, психическо, кражба на цигари, пари. Такива грозни неща, които са недопустими спрямо когото и да било, особено спрямо хора в по-слаба позиция", каза тя.
Да, категорично знаем всички тези проблеми, подчерта д-р Гълъбова. "При нас категорично не се практикуват такива методи и ако установя такова нещо... винаги казвам на персонала, че вярвам на болните. И претендирам, че лекарите, с които работя, с тях мислим еднакво, имаме еднакво отношение и не търпим подобни свинщини, зверства, изродщини и моментално реагираме и се понасят наказания под формата на уволнения.", каатегорична беше д-р Гълъбова.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Трябва да се имат предвид много фактори за решаване на проблема
"На първо място, трите проверени болници са били разкрити преди 70-80-100г. Тогава концепцията е била на изолирано място, далече от хората, да не се виждат, защото нашите болници са криви и грозни, неприятни. Те са разкривани в малки населени места, и естествено, парите, които са давани са малки. Макар че с последното увеличение санитарите, например, вече не са на минимална заплата. В нашата болница основната му заплата е 790 лв. от няколко месеца. Идват само местни хора, няма да дойде някой от града заради транспортните разходи. Идват местни хора, които не са лоши, но не са обучени. А не са обучени, и тук вина носи, според мен, нашата съсловна организация - Българска психиатрична организация, макар че аз не членувам в нея по ред причини. БПО къде е в този процес? Кога застана с лице и име да кажат това не ни харесва, предлагаме, това ще направим?", попита експертът.
"Санитарите в България никой не ги обучава и смятам, че това е задължение на психиатричната асоциация - да организира курсове, различни форми на квалификация. Освен това, години наред имахме национален консултант. Какво направи той? Едно голямо нищо. Ако бяхме застанали единно като гилдия или каквото щете го наречете. Ако бяхме застанали, нямаше да има администрация, която да ни се опъне, казвам в кавички, на исканията за промяна.", каза още тя.
Затова смятам, че освен държавата, която определя политики... Не мога да си изкривя душата. Аз работя в Курило 27 години. Първият министър, който посети голямата психиатрия на София беше проф. Ангелов. Това са факите. Факт е, че когато той стана министър Стратегията 20-30 беше качена за обществено обсъждане - отлежаваше 1 година в министерството, подчерта д-р Гълъбова.
Преди месец приключи то, сега предстои работната група да се събере отново да обобщим и коригираме Стратегията, каза още тя.