Създаденото недоверие към ваксините е "покрай ваксините за коронавируса, което се пренесе и към другите ваксини". Това мнение изрази пред БНР консултантът по ваксиниране към Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Той посочи още, че ЕК е поръчала "доста повече ваксини, отколкото е населението на Европа, по 10 ваксини за всеки гражданин, малко множко". С изменянето на вируса от неговия първоначален вариант "ваксините вече не са така ефективни", изтъкна проф. Кантараджиев.
Според него здравният министър д-р Асен Меджидиев проявил много голяма решителност спрямо ваксините. "Да плащаш за ваксини, които си сигурен, че няма да ти трябват и няма да ги слагаш, не е най-хубавата политика.", подчерта консултантът по ваксиниране.
Той определи още като "много неприятна тенденция" отливът от задължителна ваксинация спрямо варицелата и скарлатината.
Проф. Кантарджиев коментира и летните алергии и вируси. Пухчетата на тополите нямат никакво отношение към алергичното състояние на хората, това е мит, уточни специалистът в сезона на пролетните алергии.
По темата с кърлежите през този сезон Тодор Кантарджиев посъветва децата да избягват тревните пространства. Бум на ухапани от кърлежи има, особено след няколкото празнични дни. Винаги трябва да се оглеждат децата и възрастните след контакт с треви. Защото свалиш ли кърлежа до 12 часа, сигурно няма да се заразиш, а някои даже казват, че до 24-ия час кърлежът не заразява. Ако има кърлеж, той да се вади правилно (с цигари да не се гори и да не се маже с олио) и да се вземе антибиотик еднократно, и от детето, и от възрастния, посъветва бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Коронавирусът в България: Близо 9 на сто е процентът на положителните проби за денонощие