Пациентите вече ще имат достъп до личното си здравно досие. Така, във всеки един момент, те ще могат да проверят резултатите си от прегледи, от медицински изследвания, какви медикаменти и лекарства са им предписани. Това обяви служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на представянето на мобилното приложение „еЗдраве“. То ще осигури достъп на потребителите до личното им здравно досие и до всички налични електронни здравни документи, вписани в Националната здравноинформационна система (НЗИС).
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
„С това приложение повишаваме контрола на самите пациенти над системата и собствените им медицински данни“, обясни министърът.
По думите на министъра сред предимствата на приложението са, че пести време както на пациентите, така и лекарите.
Председателят на БЛС Иван Маджаров беше категоричен, че те подкрепят дигитализация. „Наличието на такова пациентско досие още повече задължава всички участници да заемат своята роля“, смята той.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
От „Информационно обслужване“ АД обясниха, че активирането на мобилно устройство се удостоверява с електронен подпис, а потребителят може да включи допълнителна биометрична защита. Всеки достъп до електронното пациентско досие се записва. С деактивиране на приложението, от устройството се премахват всички лични и медицински данни на потребителя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Борис Костадинов от „Информационно обслужване“ демонстрира как изглежда приложението. То ще има няколко секции - прегледи, направления, ваксини, рецепти и резултати. В секция "прегледи" има какви прегледи са извършени. В секция "резултати" пациентът може да види дали резултатите от кръвната му картина например са в норма, а ако не са, системата му показва къде има проблем. В "рецепти" пациентът отваря рецептата, която му е предписана.
"Чрез това приложение пациентът ще вижда изписаните му медикаменти, а в аптеката ще може да показва рецептата и чрез сканиране на кода да бъде разчетена", каза той.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
„Една от функционалностите, които сме планирали, е възможността да се преглеждат досиета на деца или на роднини“, каза още той и обясни, че по този начин хората ще могат да преглеждат досиетата на децата си, които не са навършили пълнолетие, както и на свои болни роднини. „Трябва ви само ваш подпис, т.е. в момента, в който влезете във вашето досие ще има възможност за сдвояване“, обясни той.
По думите му максималното забавяне от страна на лекаря да внесе информация в електронното досието на пациента е до три дни. Костадинов обаче обясни, че няма да има история на прегледите, състояния на пациента и история на ваксините.
Относно критиките към здравното министерство, че прави опит да се спре дигитализацията като се оставя и хартиената рецепта, Меджидиев заяви, че това дори не подлежи на коментар.
Д-р Меджидиев обясни, че всеки един медикамент трябва да бъде регистриран, след като бъде продаден. Здравният министър уточни, че ако пациентът отиде на частен преглед, той може да предостави достъп на лекаря до своето електронно здравно досие.
ОЩЕ: Хвърчащите бележки отиват в миналото: Що е то електронно здравно досие и как ще промени живота ни?