Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безплатни PCR тестове вече има, лекари настояват за направление и за бързи тестове

02 декември 2020, 08:20 часа • 8174 прочитания

С ден забавяне личните лекари вече могат да издават електронни направления за PCR тест. Системата вече работи - очевидно софтуерът трябваше да се настрои, обясни пред btv д-р Николай Колев – личен лекар от то ДКЦ в Хасково. Това е стъпка напред в диагностиката, подчерта той, но очерта и няколко проблема.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Например, няма лимит на направленията, но ако първият PCR на пациент е отрицателен, а той продължава да има симптоматика – може ли след седмица да се повтори теста? „Мисля, че след една седмица системата няма да го приеме.“ , отговори той.

От началото на пандемията мога да кажа, че над 300 души в моята практика са проявили симптоми на COVID-19. От които диагностицирани и изследвани са не повече от 40. Причината е, че в продължение на няколко месеца много затруднена беше тази диагностика, извършваше се само чрез заплащане и през системата на РЗИ, която също не е много достъпна, обясни д-р Колев.

Лекарят призна категорично, че има и в момента пациенти, които имат симптоми на коронавирус, но отказват да си направят PCR тест. Според него, такова е положението и в практиките на негови колеги.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

В 3-то ДКЦ има лаборатория, но тя не проверява PCR тестове, „то няма да й се плати от НЗОК“, уточни лекарят.

Затова "следващата стъпка, която трябва да бъде предприета от министерството на здравеопазването, е да се разреши на личните лекари да изписват направления за бързи антигенни тестове, след като те бъдат признати за диагностициране на коронавирус", подчерта д-р Колев.

"Бързите антигенни тестове трябва да бъдат в лабораториите, а не в самия лекарски кабинет, ние трябва да имаме възможност да назначаваме изследването, това е важното.", обясни д-р Колев.

Според него това ще реши въпросът с отказа на пациенти да потвърдят диагноза за коронавирус и ще разширят кръга от лаборатории, които могат да правят такива изследвания.

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

И ето един пример:

Работата в малките населени места и общини е трудна с PCR диагностиката, защото изисква преминаване през т.нар. референтни лаборатории, които имат договор и възможност за такива изследвания. В Хасковска област – те са две и двете са в град Хасково. Например, пациент от Ивайловград, който живее на 100 км от областния град – след като получи е-направление, "той ще получи код – Национален референтен номер, който ще бъде прехвърлен към съответната референтна лаборатория. На пациентът ще му се наложи да пропътува тези километри до тази конкретна лаборатория, за да си направи теста. Ако имаше бърз антигенен тест – щеше да има възможност това диагностиката да се извърши в много по-широк кръг от лаборатории, които вероятно са и на много по-близко разстояние до пациента от Ивайловград, обясни д-р Колев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес