Около 40% от аптеките в страната още не са свързани със системата за разпознаване на фалшиви лекарства. Шестмесечният гратисен период изтича на 9 август. От Министерството на здравеопазването предлагат глоби от 1000 до 3000 лева за нарушителите, съобщава БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В Русе аптеките, които са подготвени за системата за разпознаване на фалшиви лекарства се броят на пръсти.
"Нашето виждане е, че е безсмислено в този момент да се въвежда нещо като верификация. А и освен това първоначалната им идея беше, че тя ще бъде напълно безплатна верификация за всеки един обект", твърди Пламен Филев, магистър-фармацевт.
За да се включат в системата аптеките трябва да разполагат със специален софтуер и баркод четец.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Като първоначална инвестиция, понеже не всички аптеки имат програма, трябва и да си закупят самата програма, освен баркод четците, струва 500 лева. Но освен това всеки месец има такса за поддържането на тази програма", обясни друг фармацевт Елена Бобева
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Целта на системата е да гарантира,че лекарствата, които си купуваме от аптеката не са фалшифицирани. У нас обаче тя още не работи ефективно. Причината - около 1600 аптеки още не са свързани с нея.
"1/4 от опаковките, които могат да се проверят всъщност се проверяват. Така че очакваме към края на т.нар. стабилизационен период всички опаковки, подлежащи на проверка, да се проверяват", увери Деян Денев, председател на Българската организация за вефирикация на лекарствата.
През февруари здравното министерство даде на аптеките 6 месеца да се снабдят с необходимото оборудване, за да се свържат със системата.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
"Август месец на практика тези 6 месеца изтичат и би следвало Агенцията да започне проверки и да издава предписания, свързани с вефирикационната система", посочи Денев.
Фармацевтите от Русе твърдят,че не знаят кога изтича гратисният период. От Агенцията по лекарствата не ни отговориха дали ще започнат проверки в аптеките след 9-ти август. Не стана ясно и дали могат да ги глобяват, защото санкциите предложени от здравното министерство все още са само на хартия.