Много от нас се чувстват сънливи след хранене и биха предпочели да легнат за кратка дрямка. Като просто променим няколко навика, можем да функционираме с пълен капацитет дори след обилно хранене. Понякога обаче подобни симптоми могат да са показателни за сериозно заболяване.
След обилно хранене много от нас се оплакват, че се чувстват сънливи и отпаднали. Ако обаче тази ситуация се случва редовно, дори и след леко хранене, това може да е знак, че тялото ни е болно. На какво може да е симптом сънливостта след хранене?
6 скрити причини да сте непрекъснато уморени
Проблеми с щитовидната жлеза и сънливост след хранене
Сънливостта след хранене може да е признак на хипотиреоидизъм. В този случай щитовидната жлеза отделя твърде малко хормони за регулиране на метаболитните процеси в тялото ни.
Недостигът на хормони на щитовидната жлеза може да попречи на правилното храносмилане, да забави перисталтиката на червата и просто да причини сънливост след хранене.
Хипотиреоидизмът може да бъде свързан и със симптоми като хронична умора, проблеми с паметта и концентрацията, косопад, увеличаване на теглото, суха кожа и често усещане за студ, несвързано с околната температура.
Друга причина може да е инсулиновата резистентност
Хората, които се борят с инсулинова резистентност, могат да изпитват и сънливост след хранене. Това се дължи на необичайната реакция на тъканите в организма към инсулина. При това положение се нарушава и усвояването на глюкозата, намираща се в кръвта, от клетките.
При такива хора може да се наблюдава отпадналост не само след хранене, но и хронично чувство на умора, главоболие, проблеми с концентрацията и увеличаване на теглото. Когато инсулинът се произвежда късно и в прекомерни количества след хранене, тогава се появява постпрандиална хипергликемия.
5 страхотни начина за преодоляване на умствената умора
Недобре балансирано хранене и чувство на отпадналост
Сънливостта след хранене също може да бъде симптом, който е резултат от неправилно, недобре балансирано хранене. Храните, богати на прости захари, много често ни карат да се чувстваме уморени.
Това е свързано със значителното и внезапно освобождаване на инсулин, който е отговорен за метаболизма на въглехидратите. Храните, съдържащи големи количества протеини, също могат да предизвикат сънливост.
Излишъкът от триптофан, съдържащ се в белтъчините, който участва в производството на серотонин, ни кара да се чувстваме така, сякаш дремем след хранене.
В случай, че чувствате подобни симптоми по-често и по-силно, най-добре е да си направите изследвания на кръвта и да посетите вашият лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.