Хипертонията е сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Макар да има медикаменти, с които да може да се контролира, това не се случва, тъй като почти половината от засегнатите не знаят, че страдат от високо кръвно налягане. Приблизително 1,28 милиарда души са хипертониците по данни на СЗО, което превръща заболяването в пандемия.
Чесън и още хитрини. Високото кръвно ще си отиде с тези велики рецепти
Усложнения от хипертонията
Високото кръвно налягане, оставено нелекувано и неконтролирано, води до сериозни увреждания и висока смъртност. Сред най-сериозните усложнения от хипертонията са:
- инфаркт,
- сърдечна недостатъчност,
- неравномерен сърдечен ритъм, който може да доведе до внезапна смърт,
- инсулт,
- бъбречна недостатъчност,
- загуба на зрение,
- диабет,
- деменция и др.
Справи се с кръвното ОТ РАЗ и дългосрочно - полезни ТАЙНИ без никакви лекарства
Усложненията са толкова тежки, че всеки, който знае за състоянието си, прави опити да контролира кръвното си налягане и да го поддържа в нормални граници както с помощта на лекаря си и предписаните медикаменти, така и със средствата на народната медицина. Консумацията на чай от мента при високо кръвно налягане е сред народните средства и средствата на нетрадиционната медицина, с които засегнатите от хипертонията се опитват да поддържат кръвното си налягане в нормални граници и да не допуснат усложнения. Защо обаче се пие чай от мента при високо кръвно? Помага ли то наистина и какъв е механизмът му на действие, или това е мит, в който засегнатите от хипертония сляпо вярват, надявайки се, че ще съумеят да съхранят здравето си?
Чай от мента при високо кръвно налягане – помага ли, или е само мит?
Традиционен за много култури, чаят от мента е вкусно удоволствие за сетивата, капка свежест, средство за лечение в нетрадиционната медицина – още индианците са облекчавали стомаха си с чай от мента, древните гърци са го използвали като лек при зъбобол, а днес облекчаваме с горещия чай от мента вирусни и простудни заболявания, които повлиява благоприятно, тъй като съдържа витамин С, антиоксиданти и има противовъзпалителни свойства. До тук обаче не прочетохме нищо, което да свърже ментата с понижаване на кръвното налягане. Дали това не е само мит?
Сутрин или вечер - кога трябва да пием чай от мента
Някои съвременни проучвания доказват, че ментата може да понижи кръвната захар и кръвното налягане, следователно чаят от мента също въздейства благотворно на показателите на апарата за кръвно налягане. Хипертониците, които приемат медикаменти за контрол на кръвното си налягане обаче, следва да бъдат много внимателни и да обсъдят с лекаря си приема на ментов чай, защото той доказано взаимодейства с медикаментите за хипертония. Това взаимодействие е нежелано и опасно, което налага повишено внимание при прием, макар да е доказано полезен за хипертониците и да понижава кръвното налягане.
Лекар: Ето какво може да направи чаят от мента за тялото ни
По отношението на влиянието, което оказва ментата върху медикаментите за хипертония, тя усилва тяхното действие. Така се поражда риск от твърде ниско кръвно налягане – рязък спад, дължащ се едновременно и на понижаващото кръвното налягане действие на ментата, и на това, че лекарствата усилват въздействието си, комбинирани с мента. Ако се прилага съпътстваща терапия с мента внимателно, приемът на чай от мента може да доведе само до ползи за хипертониците. Същото се отнася и ако пациентът не приема лекарства за високо кръвно налягане. Комбинацията мента и медикаменти трябва да е внимателна и след лекарска консултация.
Хипертониците, които приемат чай от мента в значителни количества трябва и да внимават за страничните ефекти на ментата, които не са свързани с кръвното налягане и с основното заболяване, а именно: влошаване на симптомите на гастроезофагеална рефлуксна болест, тоест киселини в стомаха, както и алергия, която в много редки случаи е тежка и застрашава живота и здравето, но трябва да се има предвид при редовен прием на чая големи количества.
Чай от мента - как е правилно да се приготвя и да се пие
Статията има само информативен характер и не замесва лекарска консултация.