Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо жадуваме за сладко и как да намалим желанието за въглехидрати

14 февруари 2022, 23:10 часа

Желанието за използване на сладки храни възниква, когато се изложи на центъра на удоволствието. Тоест, когато един човек е стресиран, тялото му се стреми да активира центъра за удоволствие и следователно има нужда от положителни емоции, а мнозина получават тези емоции чрез консумацията на сладко (бързи въглехидрати).

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Яденето на високо питателни храни и редовни тренировки (т.е. минимизиране на стреса) ще намали апетита за захар. При такива условия гладът няма да възникне в продължение на 4-6 часа и тялото няма да изисква въглехидрати.

Защо жадуваме за сладкиши?

Да вземем прост пример. Ако в почивния ден не правите нищо, освен да гледате телевизионни предавания, тогава броят на „посещенията“ на хладилника ще се увеличи значително през деня. Или може да се случи, ако правите нещо, което не ви доставя удоволствие, тоест не получавате положителни емоции.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Всъщност всичко е просто: много хора „улавят“ неприятни моменти със сладкиши. Ако разгледаме ситуацията от научна гледна точка, тогава желанието за бързи въглехидрати е причинено от ниското производство на серотонин („хормон на щастието“). Серотонинът се произвежда от молекули триптофан, които са много малки в сравнение с други молекули. Тъй като поради размера си триптофанът не може да се конкурира с големи протеинови молекули, последните се използват от тялото на първо място. И ако протеинът не е достатъчен, тогава има нужда от триптофан.

Но основният проблем е, че триптофанът, за разлика от протеиновата молекула, няма хранителна стойност. Тоест тялото няма да може да се насити, ще получи само краткотрайно удоволствие (приблизително за половин час), тъй като кръвообращението ще се ускори, а след това ще се появят слабост и чувство на глад.

Как да намалим желанието за въглехидрати

За да намалите желанието за консумация на сладко, десертът трябва да се яде след наистина добра закуска, обяд или вечеря, а не на празен стомах. Особено важно е това правило да спазват тези, при които мозъчния кръвоток е проблемен, по-специално, страдат от:

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

·  мигрена;

·  епилепсия;

·  пристъпи на паника и други заболявания.

Можете да подмамите тялото си да намали желанието за въглехидрати, като направите следното:

1. Задоволете центъра за удоволствие с изключително положителни емоции, а не с храна. Просто правете това, което харесвате, или поне се разходете на чист въздух. Тогава не е нужно да използвате изкуствени източници на радост, тоест не искате сладко.

2. Използвайте препарати от хром пиколат.

3. Достатъчно е да поставите няколко капки под езика на Gymnema Sylvestre и блокирането на вкусовите рецептори е гарантирано за поне час, тоест употребата на сладки храни няма да предизвика приятни усещания и съответно необходимостта от въглехидратите ще изчезнат.

4. Не купувайте сладкиши. Няма да пазарувате през нощта, нали? Особено след 22:00 часа, когато количеството захар в организма намалява на физиологично ниво.

5. Сладкото може да се консумира само след пълноценна питателна храна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес