Екип изследователи от Бристолския университет, Института Броуд и болницата на Масачузетс са открили връзка между генетичните мутации, свързани с аутизма, и леките симптоми на разстройството на социализацията при здравите хора. Учените са публикували изследването в сп. Nature Genetics.
Изследователите използвали няколко набора данни, за да открият асоциации между генетичните фактори на заболяванията от аутистичния спектър и поведенческите особености на широки слоеве от населението.
Първо, това са резултати от продължителни изследвания на родители и техните деца, родени през 1991-1992 година в Бристол (Великобритания). Второ, това са данни от международни изследвания на генетични признаци, свързани с аутизма.
След като изследователите определили мутациите, които в съвкупност могат да доведат до аутизъм, те проверили дали са свързани отделни генетични вариации с трудностите при социално взаимодействие, комуникация и нарушения на речта.
Резултатите показали, че отделни генетични фактори действително са асоциирани с определени поведенчески черти, а също и с особености на психологическото развитие на здравите деца. При определено съчетание на генетичните рискове възникват заболявания от аутистичния спектър.
"Можем да използваме данните за поведението и когнитивните особености, за да разкрием механизмите на действие на генетичните фактори. Сега имаме начин да разберем какви заболявания и други фенотипни признаци са свързани с определени типове на генетичен риск", казва Елис Робинсън, един от авторите на изследването.
Изследването демонстрира, че между здравите хора и аутистите съществуват междинни състояния, образуващи непрекъснат континуум.
По-рано китайски учени отгледаха маймуни с вродени заболявания, напомнящи по симптоми аутизъм. За тази цел те вградиха в генома на животните ген, чието излишно копие при хората води до задръжки в умственото развитие и нарушена социализация, припомня Lenta.ru.