Руската ваксина "Спутник V" в оригиналния си вид вече не осигурява защита срещу новите щамове на коронавируса. Това разказа ръководителят на Центъра "Гамалея" Александър Гинзбург, който е разработвал ваксината. По думите му в момента се провеждат клинични изпитания на нова нейна версия.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Оригиналната формула на "Спутник" е била ефективна през първите две години от началото на пандемията - от август 2020 г. до юли 2022 г. От средата на 2022 г., когато се появиха първите варианти на щама Омикрон, ефективността й е спаднала осем пъти. А с появата на варианти 4 и 5 ефективността й е намаляла 20 пъти, казва Гинзбург в интервю за Gazeta.ru.
„И когато се появи версията XBB.1.5 на Омикрон (Кракен) през януари 2023 г. "Спутник" просто спря напълно да защитава. Затова беше необходимо да се промени антигенният състав на ваксината миналото лято“, каза още той.
Още: Колко опасни са новите подварианти на "Омикрон"? Говори проф. Тодор Кантарджиев (ВИДЕО)
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Актуализираните варианти на ваксината, базирани на XBB.1.5., вече са в клинични изпитвания, които се очаква да приключат до 10 декември. След това ще са нужни някои регистрационни процедури затова според Гинзбург ваксинацията с новата версия ще започне през март.
В същото време Гинзбург призна, че има вероятност до пролетта на следващата година да се появят нови щамове на коронавируса и ваксината „няма да бъде много актуална или ще е съвсем неактуална“.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Двукомпонентната ваксина срещу коронавирус "Спутник V" беше регистрирана през август 2020 г. и нейната ефективност бе оценена на 97,6% въз основа на анализ на данни от 3,8 милиона ваксинирани руснаци.
Още: Убиха един от създателите на руската ваксина "Спутник V"