Редовната консумация на една ядка подобрява състава на чревната микрофлора и функцията на червата. По този начин тя повлиява положително на цялостното състояние на човек и неговото здраве.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Най-полезната ядка за червата
Американски учени са извършили проучване, в което са участвали общо 87 здрави възрастни. В диетата на всички тях често присъства нездравословна храна. Участниците в проучването не приемат достатъчно фибри, вместо това консумират шоколад и чипс. Те са били разделени на три групи.
Първата група е закусвала в продължение на една седмица 56 грама цели бадеми. Втората група е консумирала същото количество от ядката, но смляна. Закуската на контролната група е включвала мъфини, съдържащи съответното количество калории.
Учени: Тази ядка намалява риска от диабет с 24%, яжте я поне 2 пъти седмично
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Изданието The American Journal of Clinical Nutrition публикува резултатите от проведено проучване. От тях става ясно, че сред хората, които консумират бадеми, се наблюдава значително повишаване на нивата на бутират. Това вещество представлява късоверижна мастна киселина, захранваща клетките на дебелото черво, а те от своя страна регулират чревната абсорбция на хранителни вещества и помагат за подобряване на функцията на имунната система.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Проф. Кевим Уелън, който е водещ на проучването, споделя, че консумацията на бадеми насърчава метаболизма на чревните бактерии по начин, който може да повлияе положително на човешкото здраве.
Учени: Това е най-добрата ядка при диабет
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?