Специфичното съчетаване на фибрите прави ечемика наистина много полезен продукт. Благодарение на него се снижават апетитът и нивото на глюкоза в кръвта – това е показал експеримент, проведен от шведски учени от университета на Лунд.
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?
Според изследователите ечемикът допринася също за намаляване на риска от сърдечносъдови болести. В експеримента участвали здрави хора на средна възраст. В продължение на три дни на закуска, обед и вечеря те яли хляб с 85% съдържание на ечемик.
Около 11-14 часа след последното хранене за деня учените оценявали показателите на риска от диабет и сърдечносъдови болести при доброволците. Установено било, че метаболизмът на участниците се подобрил за срок от 14 часа. В добавка се снижило нивото на инсулина и нивото на захарта в кръвта, повишила се чувствителността към инсулин, подобрил се контролът на апетита.
Позитивните ефекти възникнали, когато хранителните фибри, съдържащи се в зърната на ечемика, достигали стомашно-чревния тракт, стимулирайки полезните бактерии и изработката на важни хормони.
Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме
Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
"Забелязахме, че след употреба на ечемичен хляб настъпва увеличение на нивото на стомашните хормони, регулиращи обмяната на веществата и апетита, и повишение на концентрацията на хормона, който помага в намаляването на хроничните неспецифични възпаления. С времето това може да помогне да се предотврати възникването на сърдечносъдови заболявания и диабет", разказва изследователката Ан Нилсън.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
Резултатите от изследването са публикувани в изданието British Journal of Nutrition.