Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това са причините за подуване на цялото тяло

03 ноември 2022, 18:50 часа

Излишната течност в тялото води до подуване на лицето и тялото. Те не красят човека, а напротив, външният им вид говори за „слаби“ места в тялото.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Подутото лице, тяло или крайници показват, че в нас се е натрупала излишна течност. Подпухналостта е състояние, при което в тъканите се натрупва голямо количество вода. Според лекарите отокът може да бъде ситуационен (временен) и постоянен.

Първите включват тези, които се срещат рядко и се дължат главно на прекомерна консумация на алкохолни напитки (алкохолът е токсин, който причинява дехидратация на тялото) и солени храни (солта задържа течност), както и поради заседнал начин на живот.

„Алкохолният” оток най-често засяга лицето (очи, бузи, брадичка), „соленият” оток - лицето, горните и долните крайници.

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Топ специалист: Как да НЕ задържаме вода в организма си

Други могат да се подуят в жегата (най-често това е областта на краката), след полет със самолет (поради падане на налягането и дългия престой в едно положение, краката се подуват в повечето случаи). Подуване може да се появи дори поради липса на сън и след дълги разходки.

Трайното и продължително подуване е опасно както за жените, така и за мъжете. Те могат да сигнализират за заболявания на бъбреците, кръвоносната и сърдечно-съдовата система, както и за хормонални нарушения и алергии. Например „сърдечният” оток може да се разпознае по ежедневно подутите глезени, „бъбречният” – по подуване на лицето, подутите клепачи и наличието на торбички под очите (появяват се сутрин), „чернодробният” – по подуване на корема, пръстите на ръцете и краката, "варикозни" - върху подути пищяли и стъпала (появяват се вечер), "хормонални" - върху отоци на краката. При всеки човек могат да бъдат локализирани по различен начин: в областта на  краката, глезените или стъпалата.

Само ендокринолог трябва да лекува хормонален оток. В никакъв случай не се самолекувайте.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Как да се справим със задържането на вода?

Ако човек има сърдечни проблеми, по-специално се диагностицира сърдечна недостатъчност, се появява подуване на краката (най-често страдат краката и глезените, подуването се появява вечер и изчезва до сутринта). Подпухналостта показва, че сърцето не може да се справи с функцията за изпомпване на кръв. В този случай е необходима помощта на кардиолог.

За да се справите с отока, трябва да разберете причината за появата им. Само лекарят е в състояние да открие всички фактори, които ги причиняват, и да избере най-добрите методи на лечение.

Превантивните мерки трябва да бъдат избрани от лекуващия лекар. Ще ви дам пример. Здравият човек трябва да пие около 1,5-2 литра вода на ден. Но за тези, които имат проблеми със сърцето или бъбреците, трябва да се избере щадящ режим за пиене в зависимост от диагнозата. И само лекар може да го направи.

Самият оток не се счита за болест и периодичното му появяване при хората е нормално явление. Честото им появяване обаче наистина служи като причина да посетите лекар. В крайна сметка това може да е признак на заболявания на бъбреците, сърцето или кръвоносните съдове.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес