Стареенето причинява заболяване, наречено деменция, което е пагубно за мозъка. Това кара не само пациента да страда, но и неговите близки. Ранната диагностика може да даде на страдащите и техните семейства повече време да разберат диагнозата и да планират бъдещето си, пише британският таблоид The Sun.
Загубата на памет е често срещан симптом на заболяването, за който повечето хора знаят. Но един от най-необичайните симптоми е загубата на обоняние. Така че, ако човек спре да усеща миризмите, това трябва да бъде сериозно предупреждение за него.
Най-необичайният симптом на деменция
Проучване, публикувано от Чикагския университет, показва, че рязкото влошаване на обонянието може да е ранен признак на заболяването. Това е така, защото паметта играе критична роля в способността на човек да разпознава миризми.
Лекар: Всички възрастни хора трябва да правят това, за да се предпазят от деменция
„Коментираното заболяване означава, че мозъкът не работи толкова добре, колкото преди. При пациентите в почти всяка част от мозъка може да настъпи срив, включително тази, свързана с обонянието, обяснява професор Дейвид Стрейн.
Други ранни признаци на това заболяване включват:
- загуба на паметта;
- затруднено концентриране;
- трудност при извършване на нормални ежедневни задачи, например, на пациента му е трудно да изчисли точното ресто на касата в супермаркет;
- невъзможност за следване на мисълта на разговора и подбор на правилните думи;
- дезориентация във времето и пространството;
- резки промени в настроението;
Генетичната предразположеност е важен фактор за развитието на заболяването, но тя не означава 100% вероятност от отключването му. Други фактори също играят важна роля за да се отключи съществуващият генетичен дефект. Липсата на физическа активност, тревожно-депресивните състояния, безсънието – това са отключващите фактори, които са с първостепенно значение. Списъкът продължава с така наречените съдови рискови фактори - повишено кръвно налягане, тютюнопушене, диабет, повишени нива на холестерол. Всички тези заболявания и състояния никак не са рядкост и то не само при по-възрастните пациенти.
Продължителното тревожно-депресивно състояние допринася за атрофията на онези части от мозъка, които са стратегически важни за поддържане на нашата интелигентност. И по време на сън, физиологично, протеинът се отстранява от мозъка, чието отлагане допринася за развитието на коментираното заболяване.
Още: Това заболяване на сърцето утроява риска от деменция
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!