Тази пролетна билка не само е най-доброто средство за пречистване на черния дроб, но и тя е най-полезна за сърцето.
Билкарят и кандидат на медицинските науки Елена Корсун отбелязва, че въпреки своята непретенциозност, глухарчето с право може да се нарече еликсир на живота. Това растение съдържа много полезни елементи: натрий, магнезий, калий, манган, алуминий, желязо, мед, калций, както и витамини А, С, F и група В.
Ползи от глухарчето
В билколечението се използват всички части на глухарчето – листа, цветове и корен.
Билката, която задължително трябва да се засади до доматите и краставиците
"Младите жълти цветове имат много благоприятен ефект върху ставите при ревматизъм. Ето защо, точно сега, когато глухарчето просто цъфти, те могат да бъдат събрани и изсушени. След това го запарете с вряла вода и приемйате по една супена лъжица на ден сутрин", казва билкарят.
"При коронарна болест на сърцето е полезно да се дъвчат пресни стъбла от глухарче: 5-10 броя сутрин два часа преди закуска", допълва експертът.
Мед от глухарче - лек за всички болести
"Лечебни свойства има и медът от глухарчета. Помага за подобряване на метаболизма, премахване на остеохондроза и болки в ставите, а също и за пречистване на черния дроб и бъбреците", казва билкарят.
"За да се приготви мед е необходимо да се съберат цветовете в период на цъфтежа. Берете ги от екологично място (поне на 2-3 км от натоварените магистрали). За 1 кг мед са необходими 350 цвята, включително зелена основа, но без дръжки. Изплакнете цветовете със студена вода и ги залейте с литър студена вода. Поставете на огъня, оставете да заври и оставете да къкри за един час. След това прехвърлете цветята в гевгир. И когато цялата течност се отцеди, те могат да бъдат изхвърлени. Изсипете килограм захар в получения бульон и варете отново за един час. 15 минути преди края изстискайте сока на един лимон. Приемайте по една чаена лъжичка от лакомството три пъти на ден в продължение на една година", казва специалистът.
"Ако тялото ви няма йод, можете да приготвите тази салата: добавете водорасли, магданоз, варено цвекло към листа от глухарче и подправете с растително масло. Резултатът е вкусен и мощен източник на йод, който лесно може да замени хранителните добавки", казва още билкарят.
Лечебен коктейл от глухарче
"Смелете цялото растение, заедно с корените, листата и цветовете и изцедете сока през марля. За консервиране половин литър сок се смесва с чаша водка. Получената тинктура се налива в стерилни буркани. Препаратът може да се използва за приготвяне на коктейл - 2/3 чаша сок от моркови, 3 супени лъжици от приготвената тинктура от глухарче, 1 с.л. мед и сок от черна ряпа до върха на чашата. Пийте на празен стомах веднъж на ден сутрин", препоръчва Елена Корсун.
За да се премахне частично горчивината, която е много забележима в глухарчето, пресните листа се накисват в солена вода за половин час.
Най-добрата пролетна билка за костите и холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и да замести назначеното вече лечение! Преди прием на билки се консултирайте с лекар!