Ако забелязвате, че паметта ви е започнала да се влошава или просто искате да избегнете това, започнете да пиете кафето си с една допълнителна съставка. Диетологът Джеси Федер съветва да консумирате напитката с канела.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Самото кафе ободрява мозъка, а ако подсилите вкуса му с тази подправка, можете да подобрите когнитивната си функция и паметта.
Канела в кафето за подобряване на паметта
Експертът споделя, че потенциалът на канелата за поддържане на когнитивното здраве вече е доказан. В съчетание с кофеиновата напитка тази подправка действа като антиоксидант и противовъзпалително средство.
Всичко това е благодарение на компонент на канелата, наречен канелен алдехид. Канела може да се добавя към кофеиновата напитка не само от възрастни хора, но и за младите хора с цел профилактика.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Колко кафе на ден предпазва мозъка от стареене?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Тя подобрява мозъчната функция чрез повишаване на нивата на допамин, което влияе върху регулирането на настроението и възстановяването на паметта. Когато се комбинира с други естествени съединения, открити в кофеиновата напитка, канелата помага в борбата с умората и облекчава умствената мъгла.
Освен това тя стабилизира нивата на кръвната захар. Активните компоненти на канелата, канеления малдехид и канелената киселина, са кардиопротективни поради противовъзпалителните си свойства и способността да произвеждат азотен оксид, съединение, което кара артериите да се отпуснат и улеснява притока на кръв. В допълнение, те също помагат за инхибиране на калциевите канали, които заедно с азотния оксид помагат за поддържане на ниско кръвно налягане.
По същия начин канелата има ефект върху метаболизма на мазнините, така че нейната мощна липолитична активност и антиоксидантни ефекти помагат за намаляване на общия холестерол и „лошия“ LDL и триглицеридите, намалявайки риска от образуване на плаки и предотвратявайки заболявания като сърдечни заболявания, гърчове или мозъчно-съдов инцидент.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Цинамалдехидът, един от основните активни компоненти на канелата, може да помогне в борбата с различни видове инфекции, както бактериални, така и гъбични. Доказано е, че етеричното масло от канела ефективно лекува гъбични инфекции на дихателните пътища.
Антимикробните ефекти на канелата също помагат за предотвратяване на кариес и намаляват лошия дъх.
В допълнение, той се използва и за инхибиране на растежа на бактерии като Listeria и Escherichia coli в хранителни продукти, като по този начин увеличава техния срок на годност.
Няколко проучвания стигат до заключението, че канелата има значителна антиоксидантна активност, тъй като съдържа фенолни и флавоноидни компоненти като цинамалдехид и евгенол, които играят жизненоважна роля в елиминирането на свободните радикали или намаляването на тяхното увреждане чрез предотвратяване на окисляването на мазнините.
Благодарение на своя антиоксидантен потенциал, тази подправка може да помогне за забавяне на преждевременното стареене и предотвратяване на хронични заболявания като диабет тип 2, сърдечни заболявания, рак, безплодие и неврологични разстройства.
Още: Учени: Кафето блокира тези заболявания
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.