Болките в краката са една от най-честите причини за посещение при ортопед или физиотерапевт. Причината за неприятното усещане в стъпалото (особено при ходене) може да се дължи на шип на петата. Кой е изложен на риск от развитие на това състояние? Как да му противодействаме ефективно? В 70-85% от случаите това състояние засяга само единия крак, но при някои хора може да се появи и в двата крака.
Петата, известна още като плантарен фасциит, е една от най-честите причини за болка в краката. Причинява се от хронично възпаление около прикрепването на плантарната фасция. Развива характерни калцификати по калканеуса на различни места.
Различаваме:
Още: Конопено масло: За какво е полезно и как се използва
- горна част на петата – от дорзалната страна на петата към ахилесовото сухожилие
- долна част на петата – от петата към пръстите, под стъпалото
Шип на петата - причини
Всеки може да развие шип на петата, защото се причинява от постоянно разтягане и стягане на апоневрозата. Някои групи хора обаче са по-предразположени към развитие на шипове на петата.
Още: Ето как да вдигнете хемоглобина БЕЗ лекарства
Рисковите фактори са:
1. наднормено тегло и затлъстяване - колкото по-голямо е телесното тегло, толкова по-голямо е натоварването на краката и структурите в тях.
2. неудобни, неподходящи обувки - както твърде малките, така и твърде големите обувки имат отрицателно въздействие върху краката, причинявайки свиване на пръстите, ожулвания и натиск.
3. спортове като бягане, скачане - стъпалата се натоварват допълнително (особено при бягане по твърда повърхност) и са изложени на наранявания, които засягат правилната техника на ходене.
Още: Ниско кръвно: Опасно ли е и кога да потърсите лекар
4. носене на обувки с висок ток - такива обувки променят натиска, упражняван от крака върху земята, петата се натоварва повече.
5. Структурни дефекти на стъпалото (плоскостъпие, варус, валгус) - повлияват натоварването на стъпалото, връзките, сухожилията и апоневрозите в областта на петната кост.
Шип на петата – симптоми
Още: Тази инфузия ще прочисти тялото преди Коледа – ще усетите разликата само след 3 дни
При шипа на петата основният симптом е пронизваща, пареща, остра, а понякога и тъпа болка. Обикновено се намира в долната медиална част на петата.
Първоначално се появява, когато претоварим стъпалото или докоснем петата или ходилото. С развитието на заболяването болката може да се появи вечер, след цял ден ходене, при изкачване на стълби или по време на физическа активност. Често е най-силна след почивка ("болка при първа стъпка"). Това явление може да е свързано с разкъсване на колагенови влакна, които са се образували, например, по време на сън.
Как да разпознаем шипа на петата?
Състоянието се диагностицира от ортопед въз основа на физически и образни изследвания. За да потвърди диагнозата, лекарят може да поръча:
Още: Защо ви болят стъпалата и какво можете да направите, за да се подобрите
-Ехография (УЗИ) – виждат се промени в дебелината на фасцията, наличие на течност и степен на увреждане
- Рентгеново изследване - позволява да се определи размера на шипа, наличието на калцификации и изключва други наранявания с подобни симптоми, например фрактура на петната кост
- Ядрено-магнитен резонанс - най-точното изследване, което ви позволява да визуализирате шипове и калцификации, както и степента на възпаление в тъканите.
Какво е лечението?
Още: Стъпалата на краката може да бъдат индикатор на здравословни проблеми
Кинезитерапията и физическите процедури (напр. ултразвук) обикновено се използват за лечение на шипове на петата.
Други методи са кортикостероидни инжекции, локални и перорални противовъзпалителни лекарства, инжекции с ботулинов токсин.
Като допълнение към терапията, можете да изберете подходящи стелки за петата. Стелките намаляват натоварването върху стъпалото при ходене и поддържат свода, което разпределя различно тежестта и натиска. Студените компреси са ефективни за облекчаване на болката след претоварване на крака.
Упражнения за облекчаване на болката
Редовните упражнения облекчават болката и ви позволяват да функционирате нормално. Правете ги 3-4 пъти на ден, първия път веднага след събуждане.
Разтягане на прасеца – използвайте платнен колан или навита на руло кърпа. Изпълнете упражнението в седнало положение. Поставете „каишката“ върху петата, хванете за двата края. Изправете крака си в коляното и дръпнете, за да доближите крака си до торса. Издърпайте кърпата, докато почувствате разтягане в прасеца. Задръжте за 15-20 секунди. Повторете 4 пъти на всеки крак.
Масажиране с топка – ще ви трябва топка (гладка или топка за тенис) или масажна ролка. В изправено положение поставете топката под крака си и със среден натиск я преместете от петата към пръстите. Изпълнете упражнението за около 60 секунди, повторете на другия крак.