Главоболието е сравнително често срещан симптом, който се появява сред двата пола и на всяка една възраст.
Мнението на невролога д-р Леандро Телеш.
Съществуват над 200 вида главоболие, като най-честите са предизвикани от мускулно напрежение и мигрена. Около 1% от всички главоболия са причинени от потенциално сериозни и тревожни състояния като тумори, аневризми, менингит, церебрална венозна тромбоза и др.
Първично (доброкачествено) главоболие
Първично главоболие представляват онези болки, които не са в отговор на друго заболяване – а именно болката е самото заболяване. Това е най-често срещаната, но пък и най-малко притеснителна болка. Най-разпространените първични главоболия са мигрената, тензионното и клъстерното главоболие.
6 навика, за които не предполагате, че предизвикват главоболие
Мигрена. Хората с мигрена имат по-висока склонност към много специфични пристъпи на болка откъм едната страна на главата (хемикрания) и често пулсираща (сякаш сърце бие вътре в главата).
Тензионно главоболие. Това е основната форма на главоболие. Пристъпите поради тензионно главоболие са леко до умерено интензивни. Причинената болката е от прекомерно мускулно напрежение, притеснения, безпокойство, прекомерен стрес, безсънни нощи, прекалена топлина и др.
Клъстерно главоболие. Този тип главоболие е твърде специфично - много силни пристъпи с времетраене между 15 и 180 минути. Болката обикновено е около или в задната част на окото, едностранна, свързана със зачервяване на очите, сълзене, промяна в размера на зеницата от едната страна и запушване на носа (от същата страна). Среща се по-често при мъжете, многобройни пристъпи е възможно да се появят в един и същи ден.
Напитката, която ще ви избави от главоболието за минути
Вторично главоболие (рисково)
Вторичното главоболие е симптом на друго заболяване, което е основното. Най-тревожните видове вторично главоболие са следните.
1. Нов начин на болка. Когато пациентът съобщи за нов начин на главоболие, все още непознат за него, това е тревожно, защото болка по различен от обичайния досегашен начин може да означава друго, по-притеснително състояние.
2. Внезапно главоболие. Внезапно, експлозивно главоболие, което достига своя връх за няколко секунди, е много тревожно. За лекаря, който чува този тип оплакване, това означава риск от мозъчна аневризма (разширяване на артерия, която дори може да се разкъса).
3. Признаци на инфекция. Главоболие, свързано с втрисане, висока температура, липса на апетит, болки в тялото, скованост на врата, кожни лезии изисква приоритетна оценка. Съществува риск от менингит (инфекция на мембраните, които покриват мозъка) или други общи инфекциозни заболявания от типа на грип, денга-треска, синузит, зъбна инфекция и т. н.
4. Главоболие, свързано с физическа или сексуална активност. Главоболието по време на физическа активност, е проблем, понеже може да означава съдови промени. Физическата активност повишава кръвното и вътрешно-черепното налягане.
Всички видове главоболие и как да се преборим с него
5. Главоболие с прогресивно влошаване. Тази болка, която засяга пациента ежедневно и която се усилва всеки ден, е важна причина бързо да потърсите невролог. Този тип продължителна и прогресивна еволюция е типична за лезии, които заемат пространство в черепа, като тумори, венозна тромбоза, абсцес и др.
6. Главоболие с неврологични симптоми. Когато болката е придружена от друг неврологичен симптом, грижите трябва да бъдат незабавни. Обърнете внимание на мускулна слабост в отделни части на тялото, промяна в чувствителността, умствено объркване, зрителна промяна, затруднения при говорене или ходене. В тези случаи може да има неща, които причиняват болката и променят функцията на част от мозъка, като тумори, абсцеси, кървене, исхемия, тромбоза и т.н.
Това са общи съвети, а не абсолютни правила. Винаги, когато главоболието Ви тормози много и изменя ритъма Ви на живот, е изключително важно да потърсите специализирана и надеждна помощ (дори болката да не съвпада с нито един от горните критерии).
Внимание! Статията е информативна и не може да служи като инструкция за самолечение. Проконсултирайте се с лекар-специалист!