Ако се наблюдават по-продължително време симптоми на повишена умора и намалена физическа активност, може да това да се дължи на някакъв вид заболяване. Това каза за Радио „Фокус“ - Бургас Миро Рахнев, хомеопат и психотерапевт. Според думите му в такъв случай специалистът трябва да бъде много прецизен и точен в самото диагностициране.
„Да, симптомите на пролетната умора включват умора, понякога човек може да изпадне в някакъв вид апатия, да се чувства малко по-депресивен, както и да бъде по-плачлив, раздразнителен или да не може да се концентрира, ако работи някаква творческа работа“, добави специалистът. Според Рахнев някой хора губят сън, физическа активност и това е свързано обикновено с преминаване от единия сезон в другия. Според Рахнев симптомите на умора могат да започнат още от есента, да продължат през зимата и да стигнат чак до късна пролет.
„Препоръчвам преди всеки да си постави т.нар. самодиагноза да си направи някои рутинни изследвани , с които да се изключи възможността от по-сериозни заболявания и от там нататък да действа на този принцип“, заяви хомеопатът и добави, е кръвната картина би могла да покаже определени нива на хемоглобин или броя на червените кръвни клетки. Разчитането на показателите би могъл да го свърши личният лекар.
„Конкретно за терапията, то това не е заболяване, а може да се нарече състояние. Поради тази причина няма и лечение към чувството на „пролетна умора, по-скоро бих препоръчал въвеждане на някои промени в начина на живот, храненето. При един добър хранителен режим ние бихме могли това да си спестим. Затова е важно диетата да бъде максимално балансирана, да има в нея достатъчно количество – минерали, витамини, фибри“, каза още той. По думите на Миро Рахнев неблагоприятно е и действието на големите количества захар. Те могат да бъдат причина за образуване на вещества, които стимулират определени възпалителни процеси.