Препоръчително е при подагра да се прилага студено. Подаграта е заболяване, което се изразява в нарушение на метаболизма на пикочната киселина. Подаграта обикновено се класифицира като заболяване на ставите, тъй като излишната пикочна киселина образува соли (урати), които се отлагат предимно в ставите. Първата засегната става е ставата на палеца на крака. Възпалената подутина на палеца е характерен симптом на подагра.
Генетично мъжете са по-предразположени към това заболяване. Сред заболелите те са почти 95%. Пикът на заболеваемостта при мъжете е на възраст 40-50 години, при жените - от 60 години и повече. Подаграта обаче може да засегне и хора в по-млада възраст.
Симптоми на подагра
Пристъпът на подагра се проявява с остра болка в засегнатата става.
Първият стадий на подагра се описва като хиперурикемия (повишена пикочна киселина в кръвта). Хиперурикемията се открива чрез биохимичен кръвен тест. В повечето случаи не се откриват други симптоми на заболяването. Понякога може да се появи обща слабост, изпотяване, сърбеж по кожата и запек.
Каква риба трябва да ядат хората с подагра?
Всъщност си струва да се говори за подагра от момента на появата на остри пристъпи на подагра. Пристъп на подагрозен артрит може да бъде предизвикан от:
· пиене на алкохол (еднократна консумация на значителна доза);
· хипотермия;
· нараняване на ставата;
· чести остри респираторни инфекции.
На първо място, като правило, се засяга ставата на големия пръст на крака (първа метатарзофалангеална става). Обикновено ставата е засегната само на единия крак. Доста често се засягат и други малки стави - китката или фалангите на пръстите. В бъдеще други стави могат да страдат от пристъпи на подагра. При жените заболяването може да засегне няколко стави наведнъж в самото начало.
Обикновено атаката на подагрозен артрит продължава не повече от 5-7 дни, след което настъпва пълна ремисия (всички симптоми изчезват) - до следващата атака. Този ход на подаграта се нарича интермитентна („интервална“) фаза. След това заболяването може да премине в хроничен стадий.
Диетолог: Как да се храните при подагра, за да намалите пристъпите на болестта
Лечението на подагра е насочено към:
· при остър пристъп - за облекчаване;
· в стадия на ремисия - за нормализиране на метаболизма на пикочната киселина. Разбира се, човек трябва да се стреми да премахне причината за заболяването. Ако обаче причината за подаграта е ферментопатия, това е невъзможно. В този случай лечението ще бъде симптоматично.
· за лечение на съпътстващи заболявания.
Пълно излекуване на подагра е невъзможно. Въпреки това, благодарение на медицинската помощ, е възможно да се намали честотата на атаките и да се постигне значително увеличаване на периодите на възстановяване.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.