Мониторингът на кръвната захар е един от най-важните аспекти на управлението на диабета, особено за хора, които имат диабет тип 1 и тези, които приемат инсулин. Можете да проверите кръвната си захар с помощта на глюкомер и тест ленти или CGM система. Вашият лекар ще ви помогне да определите колко често и кога трябва да проверявате кръвната си захар.
Вижте още: Кардиолог: Бекон - как влияе на холестерола
Защо трябва да следя кръвната си захар?
Ако имате диабет, проследяването на кръвната Ви захар (глюкоза) е от ключово значение, за да разберете колко добре действа текущият Ви план за лечение. Това ви дава информация как да управлявате диабета си на ежедневна, а понякога дори и на ежечасова база.
Проследяването на кръвната захар е важно, когато имате диабет, особено ако използвате инсулин. Резултатите от проследяването на кръвната захар могат да ви помогнат да вземете решения относно храната, физическата активност и дозирането на инсулин.
Няколко неща могат да повлияят на кръвната Ви захар. Можете да се научите да предвиждате някои от тези въздействия с времето и практиката, докато други са много трудни или невъзможни за прогнозиране. Ето защо е важно да проверявате редовно кръвната си захар, ако вашият лекар препоръча да го направите.
Следните ситуации обикновено повишават нивата на кръвната захар:
Консумация на въглехидрати.
Не приемате достатъчно лекарства за диабет или инсулин или пропускате доза.
Постоянна липса на упражнения или по-малко активност от обикновено.
Прием на кортикостероидни (стероидни) лекарства.
Болест, операция или стрес .
Феномен на зората (ранно сутрешно повишаване на кръвната захар, което вероятно се дължи на естествени колебания в хормоните, като кортизол ).
Пушенето
Дехидратация
Пубертет
Следните ситуации обикновено понижават кръвната Ви захар:
Липсващи хранения.
Прием на твърде много лекарства за диабет или инсулин.
Физическа активност.
Следните ситуации могат да повишат и/или понижат кръвната Ви захар в зависимост от други фактори и Вашата уникална биология:
Периоди ( менструация ).
Време за храна и лекарства/инсулин.
Пиене на напитки, съдържащи алкохол.
Взаимодействия с недиабетни лекарства.
Поради всички тези различни фактори е важно да следите кръвната си захар, ако имате диабет. Това е единственият начин да разберете със сигурност кога нивата на кръвната Ви захар се променят. И помага на вас и вашия доставчик на здравни услуги да знаете как да коригирате управлението си.
Как мога да следя кръвната си захар у дома?
Има два основни начина, по които можете да наблюдавате кръвната си захар у дома, ако имате диабет:
С глюкомер
С непрекъснат монитор за глюкоза (CGM).
Можете да изберете един или и двата метода по различни причини, като например:
Вашият достъп до технологията, който може да варира в зависимост от цената и медицинското покритие.
Най-често срещаният тип проследяване на кръвната захар включва използването на глюкомер и тест ленти. Това е „проверка с пръст“. Убождате върха на пръста си с малка игла, наречена ланцет, за да получите капка кръв. След това поставяте капката върху тест лентата в глюкомера и глюкомерът показва нивото на кръвната ви захар в рамките на секунди.
Проверките с пръст измерват кръвната захар само в даден момент, така че хората с диабет, особено тези, приемащи инсулин, често трябва да проверяват кръвната си захар няколко пъти на ден, като използват този метод.
CGMs
CGM включва носенето на устройство, което измерва нивата на глюкозата ви 24 часа на ден. Устройството използва тези данни, за да формира графика, която показва по-пълна картина на това как нивата на кръвната ви захар се променят с течение на времето.
Повечето CGM устройства използват малък сензор, който поставяте под кожата си. Сензорът измерва нивата на глюкоза в течностите между клетките на тялото ви (интерстициална течност).
Има няколко различни вида и марки CGM. Някои CGM се свързват със специфични инсулинови помпи. Други работят независимо. Повечето CGM могат да изпращат аларми или предупредителни съобщения, когато открият ниски или високи нива на глюкоза.
Както всяка технология, CGM понякога може да се провали или да бъде неточен. Така че, не разчитайте изцяло на CGM без проверки с пръст, особено ако вашите CGM показания не съвпадат със симптомите на ниска или висока кръвна захар, които изпитвате, или ако вашият CGM ви дава съобщение за грешка.
Проследяване на нивата на кръвната захар
Повечето глюкомери ви позволяват да запазите резултатите. Може да можете да използвате приложение на вашия смартфон, за да проследявате нивата си. Ако нямате смартфон, водете писмен запис на нивата на кръвната си захар, който включва датата, часа на теста и всякакви други подробности, като например дали е било преди или след хранене.
Как да проверя кръвната си захар?
Като цяло, за да проверите кръвната си захар с глюкомер, ще:
Мийте ръцете си. Ако имате остатъци от храна по пръстите си например, това може да повлияе на резултата от теста. Ако не можете да се измиете със сапун и вода, използвайте кърпичка, напоена с алкохол на върха на пръста си.
Поставете тест лента във вашия глюкомер.
Използвайте убождащо устройство, за да убодете върха на пръста си, за да получите капка кръв. Може да се наложи да стиснете пръста си, за да получите повече кръв или да убодете друг пръст, ако не можете да получите достатъчно кръв.
Докоснете и задръжте ръба на тест лентата срещу капката кръв и изчакайте резултата. Нивото на кръвната ви захар ще се покаже на екрана на глюкомера.
Колко често трябва да проверявам кръвната си захар?
Колко често трябва да проверявате кръвната си захар зависи от това какъв тип диабет имате и други фактори, като лекарствата за диабет, които приемате, цялостното ви здравословно състояние и изискванията на ежедневието ви. Вашият доставчик на здравни услуги ще ви даде предложения за това колко често трябва да проверявате.
Може да имате полза от по-редовно проследяване на кръвната захар, ако:
Вземете инсулин.
са бременни.
Имате трудности при достигане на целите на кръвната Ви захар.
Имате чести епизоди на ниска кръвна захар.
Имате ниски нива на кръвната захар, без да изпитвате обичайните предупредителни признаци.
Току-що опериран.
Вижте още: Лекар: Леща - как влияе на пикочната киселина
Ниска кръвна захар
Повечето хора с диабет имат симптоми на ниска кръвна захар (хипогликемия), когато кръвната им захар е под 70 mg/dL (милиграма на децилитър). Когато кръвната ви захар е ниска, тялото ви дава признаци, че имате нужда от храна.
Честите ранни симптоми на ниска кръвна захар включват:
Слабост.
замаяност
Силен глад ( полифагия ).
Треперене и чувство на треперене.
Изпотяване.
Разтуптяно сърце.
Чувство на страх или тревожност.
Когато имате тези симптоми, важно е да проверите кръвната си захар, за да видите дали нивата Ви са ниски и колко са ниски. Това ще Ви информира как лекувате ниската кръвна захар.
Трябва да консумирате въглехидрати (захар), като банан или ябълков сок, за лечение на хипогликемия. Тежката хипогликемия може да бъде животозастрашаваща.
Висока кръвна захар
За хората с диабет лекарите обикновено считат нивата на кръвната захар над 180 mg/dL за висока кръвна захар (хипергликемия). Повечето хора с диабет обаче не усещат симптоми на висока кръвна захар, докато нивото им не достигне 250 mg/dL или по-високо.
Високата кръвна захар може да бъде опасна за вашето здраве в краткосрочен и дългосрочен план, така че е важно да проверите кръвната си захар, ако изпитвате следните симптоми:
Повишена жажда ( полидипсия ) и/или глад.
Често уриниране.
Главоболие
Раздразнителност
Замъглено зрение
Проследяване на кръвната захар през деня
Определени часове от деня са най-полезни, за да проверите кръвната си захар, за да оцените цялостния си план за лечение на диабет, особено ако приемате инсулин. Тези часове включват:
Когато се събудите : Нивото на кръвната ви захар в този момент е известно като глюкоза на гладно. Може да ви помогне да оцените нивата на кръвната си захар през нощта, особено ако проверите кръвната си захар преди лягане.
Преди хранене : Проверката на кръвната ви захар преди хранене може да ви помогне да планирате храненето си. Ако приемате инсулин, проверката преди хранене ви помага да знаете как да го дозирате. Проверката преди и след хранене също помага на вас и вашия лекар да прецените как храната влияе на кръвната ви захар.
След хранене : Проверката на кръвната ви захар два часа след като започнете храненето може да помогне на вас и вашия лекар да прецените как храната влияе на кръвната ви захар и дали трябва да промените дозите на инсулина или лекарствата. Често се наблюдава висока кръвна захар след хранене, особено ако трябва да приемате инсулин.
Преди и след тренировка : Проверката на кръвната ви захар преди и след тренировка може да помогне на вас и вашия лекар да прецените как този тип дейност влияе на кръвната ви захар. Упражнението обикновено понижава кръвната Ви захар, но може също така да я увеличи, така че проверката след това може да помогне за улавянето на тези епизоди.
Преди да заспите : Проверката на кръвната ви захар преди да заспите може да открие потенциални ниски или високи кръвни захари. Ако получите ниска кръвна захар, докато спите, това може да бъде по-опасно, защото може да не се събудите веднага от симптомите. Постоянното заспиване с висока кръвна захар може да бъде вредно за здравето ви в дългосрочен план, тъй като тя вероятно ще бъде повишена за няколко часа, докато спите.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!