Инсултът е състояние, което често причинява смърт или трайна и тежка инвалидност. Той може да бъде хеморагичен, когато е причинен от инсулт в мозъка. От друга страна, исхемичният инсулт се причинява от спиране на притока на кръв към този орган. От съществено значение е да разпознаете симптомите и да потърсите помощ – стига състоянието ви да го позволява.
Какво представлява исхемичният инсулт?
Исхемичният инсулт се класифицира като мозъчно-съдово заболяване, но противно на привидностите следователно е неврологичен, а не сърдечно-съдов проблем.
Исхемичният инсулт е известен още като мозъчен инфаркт. Той е последица от заболявания, водещи до образуване на стеснения в артериите (напр. хиперхолестеролемия, атеросклероза, хипертония, кръвни съсиреци или васкулит).
Ако преносът на кръв към мозъка се възпрепятства - нервните клетки започват да умират. Когато кръвоснабдяването на някоя част от мозъка внезапно спре - това наричаме инсулт.
Това е първият симптом на инсулт, който се появява сутрин
Исхемичен инсулт - симптоми
Инфарктът на миокарда причинява болка, докато исхемичният инсулт не се предшества от такива болезнени симптоми. Много от симптомите обаче са много характерни - появяват се внезапно, без никаква причина.
Симптомите на инсулта включват:
- Нарушения на говора;
- Нарушения на гълтането;
- Нарушения на зрението.
- Нарушения на движенията;
- Замайване и делириум;
- Нарушения на съзнанието;
- Парализа на крайниците;
- Едностранна парализа на тялото;
- Епилептични припадъци.
Лекар: Това са първите 3 симптома на инсулт
Исхемичен инсулт - лечение
Бързото поставяне на диагнозата е ключът към лечението - при инсулт всяка минута е от значение. Когато се появят симптоми, показващи, че пациентът може да има исхемичен инсулт, трябва незабавно да се извика лекар или пациентът да бъде откаран в болница. Принципът за бърза реакция е важен; няма време дори да се отиде при личния лекар.
Ако има съмнение за инсулт, пациентът трябва да бъде приет в отделението и да му бъде поставена диагноза. В първия момент, ако състоянието на пациента го изисква, трябва да се окаже медицинска помощ. След това се извършва наблюдение на дишането, пулса и кръвното налягане.
След като се установи, че става въпрос за исхемичен инсулт, трябва да се разпознае причината за него. След това се предприема лечение: антикоагулантетромболитик (отпушване на затворените артерии, които снабдяват мозъка с кръв), антиконвулсивен препарат (бензодиазепини), антитромбоцитен препарат (аспирин), антиоток (манитол), антипиретичен препарат (ибупрофен, парацетамол).
Не се колебайте да потърсите незабавна медицинска помощ и да звъннете на телефон 112, ако имате подозрения, че някой човек – познат или непознат проявява признаци на инсулт. Първите минути и часове може да са решаващи за живота му. Затова не губете време, а действайте смело и решително.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.