На кестените се приписват лечебни свойства, а поради високата си енергийна стойност се препоръчват особено за спортисти и деца. Те помагат при проблеми с бъбреците и храносмилането, чаят от тях действа чудесно при облекчаване на симптомите на астма и бронхит и може да се яде в супи и салати.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Тази храна принадлежи към групата на ядките , но се различава от роднините си (орехи, бадеми и лешници) по това, че има по -ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на нишесте и е единствената, която съдържа витамин С. Кестеновите ядки се характеризират със специална текстура и сладък, мек вкус. Ако се консумират варени съдържат повече минерали, а печени - повече витамини.
Ползи от кестеновите ядки
Познати са сто различни видове кестени. Най-общо се делят на питомни и диви. Първите са годни за консумация, докато вторите имат лечебни свойства. Най-често се споменават като помощно средство при разширени вени и капилярни увреждания, а екстрактите от тях се използват за приготвяне на лечебни препарати.
Кестени под възглавницата - ето за какво помагат те
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
По отношение на хранителния състав кестеновите ядки са подобни на кафявия ориз и са отличен източник на микроелементи (минерали, от които се нуждаем в много малки количества).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Протеините не са силната им страна, но затова пък са много богати на нишесте и от тези плодове може да се направи брашно. Това е единствената ядка, която съдържа витамин С и освен това е отличен източник на витамин В6 . Тя също е добър източник на калий и фолиева киселина, както и диетични фибри, необходими за правилното функциониране на храносмилателната система.
Кестенът е храна, която се характеризира с малко по-висока енергийна стойност, тъй като 100 грама печени ядки съдържат около 245 kcal. Въпреки че плодът е много хранителен, той е доста труден за смилане. Сравнително високата енергийна стойност, дължаща се на високото съдържание на нишесте, прави кестените отличен избор за спортисти, хора, изложени на физически натоварвания и деца. Като се има предвид, че са богати на калий и в същото време бедни на натрий, кестеновите ядки се вписват идеално в диетата на хора със сърдечно-съдови и бъбречни заболявания.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Също така диетичните фибри, съдържащи се в тях, могат да бъдат полезни за всички хора, страдащи от запек. Чаят от кестеновите листа е известен народен лек срещу проблеми на дихателната система като бронхит и астма, докато кората от дървото се използва като адстрингент поради богатото си съдържание на танини.
Още: Колко време се варят кестени, за да станат меки и вкусни?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!