Патладжанът е отличен източник на манган, фолиева киселина, калций, витамини C, K, B1 и B6. Всички те са важни за метаболизма, а също така спомагат за поддържането на функционирането на различни системи в тялото ни, оказват положително влияние и върху нивата на холестерола.
Полезни свойства на патладжана
За кого са полезни патладжаните и за кого е по-добре да не ги ядат, за да не навредят на здравето си, споделя руският гастроентеролог д-р Виталий Румянцев.
Лекар разкри 3 свойства на патладжана, за които може би не предполагате
“Препоръчително е да включите този зеленчук в диетата си, ако следите фигурата си или искате да отслабнате, тъй като той е с ниско съдържание на калории - само 24 kcal на 100 грама. Това е 1,57% от дневната стойност. Този зеленчук е и с високо съдържание на фибри, които поддържат чревната микрофлора и помагат за пречистването на тялото от токсини и лош холестерол”, казва лекарят.
Поради високото си съдържание на калий, зеленчукът има положителен ефект върху сърдечната дейност и помага за намаляване на отоците. Препоръчително е включването му в диетата при нарушения на минералния метаболизъм, както и при камъни в бъбреците и жлъчнокаменни заболявания.
Коментираният зеленчук е полезен и за хора с диабет. Въпреки това, при никакви обстоятелства не трябва да злоупотребява с него. Препоръчителната норма на консумация е не повече от два пъти седмично. В този случай патладжаните трябва да се консумират варени или задушени, при пържене в олио съдържанието на калории се увеличава значително.
Зеленчукът е особено полезен при атеросклероза - поради факта, че пулпата му съдържа груби влакна, които при редовна консумация премахват токсините от тялото и намаляват нивото на "лошия" холестерол.
Кой е по-добре да се въздържи от консумацията на зеленчука?
Лекарят предупреждава, че твърде много фибри с груби влакна може да доведе до обостряне на хроничен гастрит и стомашни язви. А ако имате язва на дванадесетопръстника, е препоръчително да избягвате изобщо да ядете патладжан.
Също така се препоръчва да не се ядат презрели патладжани, тъй като те съдържат високи нива на соланин, който е растителна отрова. Колкото по-стар е зеленчукът, толкова повече соланин съдържа, което означава, че толкова по-висок е рискът от хранително отравяне при консумацията му. Освен това са възможни алергични реакция към зеленчука.
Учени разкриха какво се случва с кръвното ви, когато ядете патладжан
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!