Има едно неписано правило във всяко семейство и то е "не влизай с външните обувки вкъщи". Няма значение кой си - член от семейството или гост - уважение е да се събуеш, преди да прекрачиш прага на даден дом. В България сме свикнали на това и определено събуването на обувките е като задължение, преди да влезем в дома на някого. Не във всяка страна обаче хората го правят. И не - това не е просто някаква мания за чистота и подреденост. Събуването на обувки може да изглежда като културен обичай или въпрос на лично предпочитание, но крие много по-дълбок смисъл, свързан със здравето, безопастнотта и поддържането на хигиена в едно жилище. Има редица научни доказателства, които сочат, че това е интелигентен – и дори жизненоважен – навик, който ни предпазва от невидими, но сериозни заплахи за здравето.
Снимка: iStock
Още: 9 неща в дома ви, които са по-мръсни от тоалетна седалка
Какво крият подметките на обувките?
Чистотата често се свързва с видима мръсотия. Но когато става въпрос за обувки, това, което се крие под повърхността, често е микроскопично и много по-опасно от малко кал или изсъхнала трева. Външните обувки носят бактерии, алергени и токсични химикали – много от които са свързани със сериозни здравословни проблеми.
Замислете се, че с обувките си ходим навсякъде - обществени тоалетни, тротоари, болнични коридори и тревни площи, третирани с химикали за борба с вредители и плевели.
Снимка: iStock
Според проучване на университета в Аризона, цели 96% от обувките, които са изследвани, са дали положителен тест за колиформни бактерии, които обикновено се срещат във фекалиите. Обезпокоително е, че 27% са носители на Ешерихия коли (E. coli) - бактерия, свързана с различни инфекции – някои от тях животозастрашаващи.
Докато някои щамове на E. coli са безвредни, други произвеждат Shiga токсин, който може да причини кървава диария и да доведе до хемолитичен уремичен синдром - потенциално фатално състояние, включващо бъбречна недостатъчност. При децата под пет години например рискът е по-висок, тъй като на тази възраст все още имунната им система се развива, а склонността им да си слагат ръцете в устата, когато са мръсни, може да доведе да доведе до нежелани последици.
Още: Всички правят тази грешка: На колко градуса се перат обувки в пералнята
E. coli не е единственият микроб, който често може да попадне върху обувките ни. Подметките също улавят Clostridium difficile - бактерия, причиняваща болезнена, понякога тежка диария; опасната Staphylococcus aureus, включително MRSA, която е устойчива на лекарства "супербактерия". Тя може да причини дълбоки кожни инфекции, пневмония или дори смъртоносни инфекции на кръвния поток.
Обувките също действат като носители на химикали и алергени. Проучванията показват, че обувките, които носим навън, могат да внесат в дома пестициди, хербициди и тежки метали като олово – всички те представляват сериозни рискове за здравето особено за малки деца и домашни любимци, които най-често имат досег с пода.
Излагането на олово, често от градски прах или почва, е особено вредно за децата, тъй като може да наруши развитието на мозъка и да причини когнитивни проблеми през целия живот. Освен това, алергени като цветен прашец могат да полепнат по подметките и да влошат алергичните състояния и респираторните проблеми.
Още: Как да премахнем лошата миризма от обувките?
И кой прекарва най-много време най-близо до земята? Деца и домашни любимци. Децата пълзят, играят и често слагат ръце в устата си. Домашните любимци облизват лапите си след ходене по тези замърсени повърхности. Носенето на външни обувки на закрито може неволно да увеличи излагането им на вредни вещества, пишат от Science Alert.
Снимка: iStock
Оказва се, че събуването извън жилищното място може да е една от най-простите и ефективни мерки за обществено здраве, които можете да приемете у дома. Като събуете обувките си на вратата, не само се избягва видимото замърсяване, но и значително се намалява рискът от здравословни проблеми за цялото семейство, включително децата и домашните любимци.
Затова е важно да отделим зона, в която да поставяме външните си обувки в изолирана среда, и да осигурим домашни чехли за гостите си.