Обикновената маска като защита от грип и вирус - експертните мнения са различни

24 януари 2020, 08:22 часа

Използването на хирургични маски за предпазване от инфекция е популярно в много страни по света, най-вече в Китай по време на сегашната епидемия от коронавирус, където те също се носят за защита от мръсния въздух.

Още: Какви храни ядат столетниците: Топ 10

Още: Шамфъстък: Как влияе на кръвното и холестерола

Вирусолозите, обаче, са скептично настроени към тяхната ефективност срещу вирусите, пренасяни по въздуха.

Все пак има някои доказателства, които предполагат, че маските могат да помогнат за предотвратяване на предаването на вирусите по въздушно-капков път.

Хирургическите маски са въведени за първи път в болниците в края на XVIII-ти век, но навлизат широко в употреба след избухването на испанския грип през 1919 година, който уби над 50 милиона души.

Още: Чай от канела: 7 причини да започнете да го пиете всеки ден

Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар

Д-р Дейвид Карингтън, от университета в Сейнт Джордж в Лондон, каза пред BBC, че "обикновените хирургически маски не са ефективна защита срещу вируси или бактерии, пренасяни във въздуха", така че повечето вируси се предават, защото маските нямат въздушен филтър и оставят очите изложени. Но те биха могли да помогнат за понижаване на риска от заразяване с вирус чрез "пръскането" от кихане или кашлица и да осигурят някаква защита срещу предаване от ръката до устата. Проучване от 2016 година от Нов Южен Уелс показа, че хората докосват лицата си около 23 пъти в час.

Джонатан Бол, професор по молекулярна вирусология в Университета в Нотингам, коментира: "В едно добре контролирано проучване в болнична обстановка маската за лице беше толкова добра за предотвратяване на грипна инфекция, колкото тази, снабдена с респиратор".

"Въпреки това, когато преминете към проучвания, разглеждащи тяхната ефективност в извънболнична среда, данните са по-малко убедителни - рисковано е да носите маската за продължителни периоди от време", добави проф. Бол.

Д-р Конър Бамфорд от Института за експериментална медицина "Уелком-Волфсън" от Университета на Кралица Белфаст, заяви, че "прилагането на прости хигиенни мерки" е значително по-ефективно. "Покриването на устата, докато кихате, честото измиване на ръцете и задължителното дезинфекциране на ръцете преди хранене, биха могли да помогнат за ограничаване на риска от заразяване с респираторен вирус", каза той.

Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци

Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес