Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неуязвими бактерии пълзят по планетата

20 ноември 2015, 19:34 часа

В Китай е открит ген, който отговаря за устойчивостта към колистин – антибиотик от клас полимиксини, които се смятат за антибиотици последно поколение – те се прилагат, когато други класове препарати вече не са способни да унищожават опасните микроорганизми.

Новият ген вече се среща в организма на южнокитайски животни и наскоро е започнал да фигурира и в болестите на човека, съобщава сп. Lancet Infection Diseases.

Доскоро грамотрицателните бактерии, придобивайки устойчивост към антибиотиците, бяха уязвими към въздействието на полимиксините. През 2012 година СЗО определи колистин за жизненоважен за здравето на човека. Но това не попречи на китайските фермери в големи количества да дават колистин на свинете и кокошките за стимулиране на техния растеж.

В резултат сега учените от Южнокитайския агрономичен университет са установили първия известен на науката ген на невъзприемчивост към колистин, способен с лекота да се премества от една бактерия към друга.

Освен това този ген вече се е разпространил широко по Южен Китай – той е открит в 15% от пробите на месо и в 21% от животните, от които е взета кръв за анализ през 2011-2014 година. Което е още по-опасно, генът на резистентност към колистин е започнал да играе своята роля и в човешките болести – той е открит в 16 от 1322 проби от кръв и урина, взети за анализ в болниците от региона.

Генът лесно се премества от една бактерия в друга, усилвайки тяхната устойчивост към антибиотици – за разлика от други аналогични мутации, чието разпространение е ограничавано от близките потомци на мутиралия микроб. Той вече се е закрепил в щамовете на ешерихия коли, клебсиела (възбудител на пневмония) и Pseudomonas Aeruginosa.

Причината е, че новият ген (MCR-1) е закрепен на плазмидите – извънклетъчни образувания на ДНК, които са способни да се репликират автономно. Сега дори забраната за използване на колистин в животновъдството няма да оправи нещата – генът вече се е закрепил на плазмидите и дори при липса на контакт с антибиотици не изчезва.

По такъв начин очевидно решение на този проблем все още няма, отбелязва Lenta.ru.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес