Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наследява ли се хипертонията от родителите?

24 февруари 2023, 07:55 часа

Хипертонията е заболяване, около което са се натрупали много митове. Много от тях означават, че прекомерно високото кръвно налягане често се подценява. Ако не се лекува, то може да доведе до животозастрашаващи усложнения. Един от въпросите, които пораждат съмнения, е дали хипертонията може да се наследи от болни родители. 

Още: Кардиолог: Шкембе чорба - как влияе на холестерола

Още: Кардиолог: Опасно ли е кръвното налягане на двете ръце да е различно

Според Healthline, хипертонията, с някои изключения, не се унаследява по праволинеен начин. В същото време появата на заболяването при родителите, особено в младата им възраст, значително увеличава риска от заболяването при децата. Така че, ако нашата майка или баща имат или са имали хипертония, има голяма вероятност ние самите също да развием заболяването.

Унаследяване на хипертонията - генетичен произход и начин на живот

Вече знаем, че заболяването има тенденция да се предава в семействата. Въпреки това не е известно до каква степен генетичният произход допринася за развитието на хипертония и до каква степен са отговорни моделите на хранене и физическа активност у дома. Със сигурност обаче хипертонията може да се унаследи с по-голяма вероятност сред потомството с начин на живот, който благоприятства високото кръвно налягане.

Още: Кардиолог: Тази закуска стабилизира кръвната захар и сваля холестерола

Още: Печен или суров чесън сваля холестерола

Наследствена хипертония и навици на живот у дома

Развитието на високо кръвно налягане, особено при потомството на хипертоници, се благоприятства главно от:

- затлъстяване,
- неправилно хранене,
- липса на физически упражнения,
- тютюнопушене,
- злоупотреба с алкохол,
- дългосрочен стрес.

Наследяване на хипертония. Възможно ли е заболяването да се появи в млада възраст?

Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?

Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол

Един от митовете, свързани с хипертонията, е, че тя засяга само възрастните хора. Нищо не може да бъде по-далеч от истината: всички възрастови групи са изложени на риск от развитие на заболяването. 

Хипертония може да се развие и при млади хора, включително деца и юноши. Тя най-често е свързана с начина на живот, който допринася за високото кръвно налягане. Въпреки че хипертонията се диагностицира по-често при по-възрастните хора, това се дължи на факта, че те са по-склонни от по-младите хора да посещават лекар, когато се сблъскват с други заболявания.

Как може да се предотврати заболяването при деца с хипертония? 

За щастие - високото кръвно налягане може да бъде предотвратено чрез предприемане на превантивни мерки. Ключова роля в противодействието на коварното заболяване, което дълго време не предизвиква характерни симптоми, играят редовните измервания на кръвното налягане, които са основа за диагностициране на хипертонията.

Изключително важно е също така да се променят съществуващите навици. За да се предотврати наследствената хипертония, е необходимо преди всичко да се

- да се намали телесното тегло,
- да се спазва балансирана диета,
- да ограничите приема на сол, захар и наситени мазнини,
- да се откажете от тютюнопушенето,
- да намалите консумацията на алкохол,
- занимания с физическа активност,
- избягване на стресови ситуации,
- здравословен сън и релаксация.

Наследствена хипертония - нейните симптоми не бива да се подценяват!

Хипертонията е заболяване, което в ранните си стадии не предизвиква никакви специфични симптоми. Симптомите обикновено се появяват едва когато стойностите на кръвното налягане са много високи. 

Симптомите, които пациентът с хипертония може да изпита, включват главоболие и замаяност, сърцебиене, горещи вълни, усещане за недостиг на въздух и постоянна умора и нервност.

Хипертонията е прогресивно заболяване. Колкото по-дълго продължава, толкова по-голяма щета нанася на организма, увреждайки много от органите му. Най-опасните усложнения на евентуално наследената хипертония са инсулт, сърдечен удар и бъбречна недостатъчност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес