Като често срещано психично разстройство, засягащо по данни на СЗО 5% от световното население и поставящо в риск живота на засегнатите със суицидни мисли за самоубийство, депресията изисква същия адекватен подход – диагностика и лечение, както всички физически заболявания. На какъв лекар се ходи най-често при депресия е резонен въпрос особено в страни, където грижата за психичното здраве е системно пренебрегвана.
Депресията – невярната болест
За разлика от физическите заболявания, които могат да бъдат визуализирани с помощта на образна диагностика, доказани с кръвни изследвания и лечението им не се приемат за неудобно и срамно за пациента, на психическите заболявания все още се гледа като на невярна болест, от която се срамуват и засегнатите, и техните близки. Грижата за психическото здраве е в недостатъчен обем, а случаите често се диагностицират, когато е късно. Депресията е лечима, ако пациентът осъзнае проблема, което се случва сравнително рядко, или ако близките му потърсят помощ. Смущението да се говори открито за депресивните състояния, менталните проблеми, самоубийствените мисли, разрушителното поведение, поставя пациентите в риск заради непотърсената своевременна помощ и непознаването на възможностите за диагностика и лечение.
На какъв лекар се ходи най-често при депресия е въпрос, на който малко хора могат да отговорят, което е притеснително, но още по-смущаващ е фактът, че и малко хора го задават. Битува митът, че е уместно да кажеш на страдащ от депресия да се стегне и всичко ще се оправи. Не бихте посъветвали диабетика това, нали? Депресията е болест и тя изисква диагностика, лечение и разбиране към пациента.
Мозъчна мъгла и депресия - как да се справим?
Как да разпознаем депресията?
280 милиона души в света страдат от депресия, което прави въпросите, свързани с нейното разпознаване, както и на какъв лекар се ходи най-често при депресия важни. Депресията може да засегне всички аспекти на живота, включително отношенията със семейството, приятелите и общността, работата, социалния живот, като засегнатият губи интерес към всички тях. Дори да не се стигне до мисли за самоубийство, депресията засяга негативно качеството на живота. Въпреки че има ефективно лечение за психични разстройства, 2/3 от засегнатите не получават лечение. Подобно пренебрегване на психичните заболявания е опасно, защото води до проява на агресия по улиците на страната, случаи, за които четем в черните хроники. Разпознаването на симптомите на депресията може да помогне за реакция и грижа за пациента, преди да е станало късно. Ключови симптоми, разкриващи депресия, са: тъга, раздразнителност, усещане за непълноценност, лоша концентрация, чувство на прекомерна вина, ниска самооценка, безнадеждност за бъдещето, мисли за смърт или самоубийство, промени в апетита, силна умора или липса на енергия.
Следродилната депресия - причини, симптоми и съвети как да се справим
Фактори, обуславящи депресията
Сложно взаимодействие на социални, психологически и биологични фактори е в основата на депресията. Различни травмиращи събития като загуба на близък човек, безработица, семейни проблеми, социална изолация, психически травми често отключват депресивни състояния, които се разпознават от околните като скръб – голяма грешка, поставяща в риск живота и здравето на пациента. Общество, в което хората разпознават депресията, информирани са на какъв лекар се ходи най-често при депресия, както и какви са възможностите да помогнат на засегнатия, има по-малко случаи на самоубийства, свързани с депресия.
10 неща в къщата, които причиняват депресия и тъга
На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Както всяка болест и депресията изисква диагностика, лечение, индивидуален подход. Специалистите, отговорни за лечение на депресията, са психолози, психиатри, терапевти, а лечението включва множество компоненти. Основните компоненти на оздравителния процес са психотерапия, прием на медикаменти, който регулират биохимичните дисбаланси, свързани с депресията, на физиологично ниво, промяна в начина на живот, помощ от близки, приятели, отказ от вредни навици и изграждане на полезни, физическа активност или спорт, съобразени с възможностите на пациента, правилен хранителен режим, удачен за заболяването и др.
5 здравословни навика при сезонна депресия
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: СЗО