Екип от американски учени откри компонент в маслините, който според тях може да помогне в борбата срещу затлъстяването и диабета.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Вижте още: Как да разпознаем дехидратацията при малки деца? Лекар разкрива най-честите признаци
Учени от Virginia Tech University проведоха експерименти върху мишки, които показаха, че линоловата киселина в маслините понижава кръвната захар и изглежда помага при загуба на тегло. Линоловата киселина е основна омега-6 мастна киселина, намираща се в различни растителни масла, включително зехтин. "News-medical.net" (News-medical.net).
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Тъй като маслините нямат достатъчно от тази киселина, която естествено би помогнала в борбата с гореспоменатите проблеми, учените смятат, че тяхното изследване може да „проправи пътя за разработването на безопасни и евтини природни продукти за контрол на затлъстяването и диабет тип 2“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
„Промените в начина на живот и мерките за обществено здраве имат ограничено въздействие върху нарастващото разпространение на затлъстяването, един от основните рискови фактори за диабет тип 2“, каза водещият изследовател Доминик Лиу, професор в катедрата по хранене и физическа активност в Университета на Вирджиния .
Той посочва, че наличните лекарства против затлъстяване са неефективни за поддържане на теглото, скъпи са и представляват дългосрочни рискове за здравето.
"Нашият екип работи върху разработването на по-безопасно, по-евтино и многофункционално лекарство, което да предотврати появата на метаболитни нарушения и диабет тип 2"- добави той.
Представяйки резултатите от изследването на професионална конференция в Чикаго, Луи и колегите му подчертаха, че при мишки, на които е давана линолова киселина в продължение на четири до пет седмици, е имало 10,7% намаление на затлъстяването, докато нивата на кръвната захар и чувствителността към инсулин спадат до това, което е "сравнимо със здрави, слаби мишки".
Средиземноморската диета е особено богата на маслини и зехтин. Според наскоро публикувано проучване на 90 000 субекта, зехтинът, считан за по-здравословна алтернатива на растителните масла и маслата от семена, е показал, че помага за предотвратяване на когнитивен спад.