Маточината е маслодайна билка с много полезни свойства. Лекарите Екатерина Ситникова и Анна Белая коментират ползите от нея.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Ползи от маточината
Доктор Ситникова обяснява, че тази билка съдържа етерични масла, които имат антимикробно и антиоксидантно действие. Антиоксидантите предотвратяват увреждането на клетките и развитието на рак.
„Ще ви предпази от кандидоза и ще понижи холестерола: Тази билка може да ви помогне да удължите живота", казва още специалистът.
Билката, която алкализира тялото по-добре от всяка храна
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Маточината съдържа кверцерин, който намалява възпалението в тялото. Продуктът намалява риска от развитие на инфекции, гъбички и млечница.
Тя е полезна за сърдечно-съдовата система, тъй като понижава нивата на холестерола. Екстрактът от нея помага в борбата с инфекцията с E. coli и намалява риска от развитие на бактериални инфекции в стомашно-чревния тракт.
„Маточината е известна в кулинарията и козметиката. Съдържа редица минерали, като калий и магнезий, витамин С, етерични масла и антиоксиданти. Действа противовъзпалително, антибактериално, антиоксидантно, облекчава стреса и намалява болката”, каза д-р Белая.
Добавянето на маточина към вашата диета ще намали тревожността, ще облекчи симптомите на газове и ще подобри метаболизма.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Билкта действа успокояващо на нервната система. Редовната консумация на чайове от маточина повишава устойчивостта на организма към стрес и намалява риска от развитие на депресия. Маточината е отлично средство за безсъние и помага за възстановяване на спокойствието след емоционален стрес.
Маточината има и следните полезни свойства:
- Възстановява и укрепва защитните сили на имунната система. Хората, които редовно пият чай от маточина, са по-малко податливи на вирусни и инфекциозни заболявания.
- Помага за справяне с главоболие и дори мигрена и облекчава спазмите на мускулните влакна.
- Помага за справяне с токсикозата.
- Подобрява кръвообращението в мозъка, като по този начин повишава мозъчната активност и умствените способности.
Как да приготвите чай от маточина правилно?
Има няколко варианта за варене на лечебната билка, за да приготвите напитка, която връща спокойствието. Най-лесният начин е да добавите стрък маточина или няколко листа към вече готовия зелен чай и да оставите напитката да се накисва за 5-10 минути.
Класическата употреба на маточина ще бъде полезна за тези хора, които са претърпели нервен шок или не могат да спят поради безсъние, причинено от тежки мисли - една чаена лъжичка натрошени листа се залива с чаша гореща вода, но не вряла. Оптималната температура на водата е около 90 С. Контейнерът с напитката трябва да се покрие с капак и да се остави да се влива в продължение на 20-30 минути, през което време лимоновият балсам под въздействието на температурата ще разкрие своя ненадминат аромат, вкус и полезни свойства.
Важна особеност: Не се препоръчва добавянето на захар или мед към отвара на базата на маточина или към чай с няколко листа от растението, тъй като това ще намали терапевтичния ефект на напитката. Също така чаят от маточина не трябва да се консумира със сладкиши или тестени изделия.
В тази билка има 60 пъти повече витамин С от лимона
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!