Руският кардиолог и кандидат на медицинските науки д-р Анна Кореневич коментира кои симптоми са предвестниците на инфаркт. Това може да са краткотрайни и безболезнени усещания дори и ако човек да се чувства напълно здрав.
Сутрешен симптом, който издава предстоящ инфаркт и проблеми със сърцето
"Например, появата на усещане за парене или компресия в гърдите по време на физическо натоварване. Освен това, това не е болезнено усещане. И те са краткотрайни. Ето защо много хора го понасят и не търсят медицинска помощ", отбеляза лекарят .
Това състояние може да се наблюдава, ако човек например ходи бързо. Дискомфортът понякога се разпространява към челюстта, областта на шията и лявата ръка.
Лекар: Този симптом на инфаркт се появява няколко седмици преди него
Появата на усещане за парене зад гръдната кост е характерна за зимата. Например, когато човек излезе на студено. Пушачите свързват това с реакцията на бронхите към студ и не придават значение на това, което опитен лекар веднага би обърнал внимание.
"Друга ситуация, която може да предупреди за предстоящ инфаркт, е доста рядка. Случва се рано сутрин. Говорим за появата на стискаща, натискаща, пареща болка зад гръдната кост в сутрешните часове. Човек може да се събуди от тези усещания и да почувства дискомфорт в продължение на 5-10 минути. Това преминава от само себе си без лекарства “, отбелязва д-р Кореневич.
Лекар: Кога болката в корема издава инфаркт?
"Ако забележите нещо подобно у себе си или в близките си, задължително проверете сърцето си", съветва експертът.
Класическите общи симптоми на миокарден инфаркт включват:
- постоянна болка в гърдите с усещане за парене и свиване;
- студена лепкава пот;
- постоянен страх от смъртта; диспнея;
- висока температура;
- понякога - гадене и повръщане;
Симптоми на инфаркт
Основният симптом на сърдечен удар е болка в гърдите, която пациентите описват като болка в сърцето. Заедно със силна болка в гърдите могат да се появят симптоми като гадене, повръщане, изпотяване и припадък. Най-честите са болка в гърдите и сърцето, натиск и изтръпване.
Сваля кръвното и предпазва от инфаркт - лекар разкри кой е този есенен зеленчук
В някои случаи инфарктът може да причини тежки симптоми. Пациентът трябва да съобщи за всички симптоми на своя лекар и да вземе необходимите предпазни мерки. Най-често срещаните симптоми на инфаркт са следните:
Болка в гърдите: Болката и изтръпването в гърдите и лявата ръка могат да бъдат един от първите симптоми на инфаркт. Тази болка се усеща като усещане за натиск и притискане, което обикновено продължава няколко минути.
Недостиг на въздух: Пациентът може да почувства задух преди или след болката в гърдите.
Болка в горната част на тялото: Болката в гърба, раменете, челюстта и корема може да е признак на инфаркт.
Лекар: Това са симптомите на инфаркт, които жените често пренебрегват
Как възниква инфарктът?
Всички органи на човешкото тяло се нуждаят от приток на кислород и хранителни вещества, за да функционират. Сърцето, което изпомпва кръвта, се нуждае от кислород и хранителни вещества. Коронарните артерии или кръвоносните съдове доставят на сърдечния мускул необходимия кислород. Внезапно запушване на кръвоносен съд спира притока на кръв към сърдечния мускул. В този случай се получава инфаркт. Съдова оклузия може да възникне в резултат на недостатъчно и небалансирано хранене. Има и други фактори, които влияят върху съдовата оклузия.
Кой е изложен на риск от инфаркт?
Има някои рискови фактори, които причиняват инфаркт. Начинът на живот на човек, хранителните навици, условията на живот, други заболявания, които има или е имал, както и генетични фактори влияят върху появата на инфаркт. Рисковите фактори за инфаркт са следните:
- Употреба на тютюневи изделия като цигари и наргиле;
- Висок холестерол;
- Наличието на заболявания като диабет, метаболитен синдром, затлъстяване;
- Високо кръвно налягане;
- Нездравословно хранене, прием на тежки и прекалено солени храни, прекомерна консумация на алкохол, честа консумация на кафе;
- Наличие на сърдечно заболяване при роднини от първа линия;
- Фактори като заседнал начин на живот и дълги периоди на работа на бюро увеличават риска от инфаркт.
Сутрин или вечер - кога да приемате хапчета за кръвно, за да не получите инфаркт
Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.