От заболяването подагра, което се свързва с високи нива на пикочна киселина, боледуват по-често мъжете, но се среща и при жените – на средна или в напреднала възраст. Въпреки всички усилия на лекари и учени, изясняването на механизмите за възникване на заболяването не са установени, но няма ефективно лекарство, което да излекува напълно патологията. Поради това се провеждат различни видове лечение, насочени към облекчаване на хода на заболяването и подобряване на качеството на живот.
Но как да подозирате наличието на подагра, с какви симптоми се проявява? Д-р Динара Дадашева, руски водещ специалист, ревматолог, артролог, алерголог-имунолог, дава отговор на този въпрос.
Лекар: Кисело зеле - вдига или сваля пикочната киселина
Първите симптоми на висок пикочна киселина
Хронично заболяване подагра се развива на фона на нарушен метаболизъм на пикочната киселина в организма. При пациенти с тази патология в ставите и меките тъкани се отлагат уратни кристали - соли на пикочната киселина. Подаграта е особено често срещана сред мъжете над 40 години, но жените след менопаузата също са застрашени. Освен това през последните десетилетия болестта активно се подмладява, което до голяма степен е следствие от небалансирана диета.
Подаграта най-често засяга ставите на краката, особено големия пръст. По-рядко засяга ставите на ръцете, глезените, коленете или лактите. В началния етап заболяването няма външни симптоми, така че може да се диагностицира само чрез тестове. Първите признаци се появяват при увреждане на ставите. Характерен признак на подагра е силната болка в ставата. Синдромът на болката възниква внезапно и продължава няколко часа. Това обикновено се случва през нощта или рано сутрин.
Знаете ли как червеното вино влияе върху пикочната киселина?
Зачервяване и подуване. Областта на засегнатата става се подува и кожата става червена и гореща на допир. Постепенно отокът може да се разпространи в съседните тъкани. Симптомът продължава доста дълго време - до няколко седмици.
Повишена чувствителност. Острата болка от подагра обикновено изчезва бързо, но ставата може да остане чувствителна за дълго време. Пациентът може да изпитва дискомфорт и болка по време на тренировка - например при ходене или при писане на клавиатурата, ако говорим за ставите на ръцете.
Ограничаване на мобилността. Болката и възпалението пречат на нормалната подвижност на ставите. В резултат на това за пациента става трудно да извършва обичайни движения и да извършва ежедневни дейности.
Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Подаграта се проявява в пристъпи. Между периодите на обостряне пациентът може да се чувства съвсем нормално, но с течение на времето честотата на атаките и тяхната продължителност се увеличава. Струва си да се отбележи, че причината за атаките често е неспазването на диетата: преяждане, злоупотреба с месни ястия и алкохол. Ето защо подаграта обича да се обостря след празници.
Какво ще се случи, ако не се лекува?
Подаграта е много коварно заболяване, което никога не трябва да се оставя на случайността. С напредване на заболяването може да се стигне до деформация на ставите, поради натрупаните в тях уратни кристали. Процесът на увреждане на ставите е придружен от силна болка и рязко намаляване на подвижността. В напреднали случаи уратните отлагания могат да разрушат хрущялната тъкан и дори съседните кости.
Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Напредналият стадий на заболяването също се показва от появата на малки бучки под кожата или тофи. Те се образуват от излишната пикочна киселина и приличат на твърди възли. Тофи се образуват не само в областта на засегнатата става, но и в други части на тялото. Това може да са стъпалата, лактите, коленете, ушните миди или ушите.
Липсата на адекватно лечение е изпълнена със сериозно ограничаване на подвижността, което дори води до увреждане на пациента. Също толкова сериозно усложнение е бъбречното заболяване. Прекомерните отлагания на пикочна киселина могат да провокират уролитиаза, а в тежки случаи и бъбречна недостатъчност. Ето защо при първите признаци на заболяването е важно да се консултирате с артролог или ревматолог.
Лекар: Киви - вдига или сваля пикочната киселина
Важно: Статията не замества консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика и самолечение!