Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Това е най-добрата риба за кръвоносните съдове

23 февруари 2024, 15:14 часа

Редовната консумацията на риба оказва положителен ефект върху здравето на кръвоносните съдове. 

Още: С тези 3 натурални рецепти храносмилателната ви система ще заработи като часовник

Още: Лекар: Може ли да се разболеете от грип, след като сте си поставили ваксина?

Руският лекар д-р Елена Макиша каза, че появата на тромбоза е тясно свързана със съдови заболявания като висок холестерол и атеросклероза. Тези проблеми значително влошават състоянието на съдовата тъкан, правят я твърда и податлива на разрушаване, а също така допринасят за образуването на холестеролни плаки, които растат вътре в съдовете и нарушават кръвния поток. В резултат на това кръвта забавя циркулацията си в тялото и става податлива на сгъстяване, което увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци.

Най-добрата риба за кръвоносните съдове

Д-р Макиша допълва, че мазната риба, като херинга или скумрия, консумирана редовно, помага да се избегне тромбоза.

Лекар: В тази риба има най-много протеин 

Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение

Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности

„Препоръчвам поне три пъти седмично да се ядат по 50-100 грама тлъста риба (скумрия, херинга и други видове), които съдържат омега-3, необходими за регулиране нивата на холестерола и поддържане на добро съдово състояние“, обяснява лекарят.

Също така, за да се подобри състоянието на кръвоносните съдове и да се поддържа еластичността на съдовата тъкан, е полезно да се консумират храни, богати на витамин С: например портокали, киви, шипки.

Лекарят препоръчва възрастните да се изследват за предразположеност към тромбоза - за целта те трябва да изследват вискозитета на кръвта си и да си направят коагулограма. Д-р Макиша отбелязва, че рискът от образуване на кръвни съсиреци е особено висок при хора със затлъстяване и заседнал на начин на живот.

Фактори, които увеличават риска от тромбоза

Още: Лекар: Сусамов тахан - как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици

Още: Кардиолог: До колко банана може да се ядат на ден

Възраст над 40 години - колкото по-възрастен е човек, толкова по-висок е рискът от тромбоза. За да предотвратите тромбоза, трябва да приемате ежедневно лекарства, които съдържат ацетилсалицилова киселина или други антитромботични лекарства и разреждат кръвта.

Затлъстяване - индекс на телесна маса над 30. Когато злоупотребявате с мазни и пържени храни, холестеролът се повишава в кръвта и се натрупва в стените на кръвоносните съдове. Образуват се атеросклеротични плаки и рискът от тромбоза се удвоява.

Хоспитализация в болница - рискът от тромбоза се увеличава при пациенти, които лежат дълго време и се движат малко.

Травми и фрактури на долните крайници - те също са рисков фактор.

Почивка на легло (повече от 3 дни). Подобно на болничния престой, това увеличава риска от тромбоза.

Дълги пътувания - по време на пътуване със самолет, пътуване с влак, кола и други видове транспорт, човек е в седнало положение за дълго време, движенията са ограничени. Поради това скоростта на кръвния поток намалява и рискът от тромбоза се увеличава. За профилактика трябва да пиете повече течности: чай или минерална вода. Но ще трябва да се откажете от кафето: то насърчава вазоконстрикцията и увеличава риска от тромбоза, съяетва още специалистът. ю

Лекар: Не сьомгата, а тази риба е най-добра за мозъка и паметта

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес