Есента е сезонът на тиквата, така че често се добавя към различни ястия. Руският лекар д-р Анастасия Лютова разкри при какви заболявания е особено полезен този продукт и кой не трябва да го консумира. Според нея той трябва да се включи в диетата при туберкулоза и хипертония.
Полезни свойства на тиквата и противопоказания за нейната консумация
„Тя е много здравословен сезонен продукт, богат на каротин. Благодарение на каротина се отличава с наситен оранжев цвят. Съдържа още витамини А, групи В, С, Е, микроелементи (калий, магнезий, калций, желязо), фибри, естествени антиоксиданти и растителен протеин”, отбелязва д-р Лютова.
Лекар разкри кой НЕ трябва да яде тиква
Според нея е за предпочитане тази храна да се консумира термично обработена и в умерени количества. Оптималното дневно количество за възрастни е 200-300 гр, за деца - не повече от 100 гр на ден, не повече от три пъти седмично.
„Този зеленчук е богат на витамини и микроелементи, поради което може да бъде полезен за изтощен организъм при различни заболявания, например при туберкулозна инфекция. За поддържане на нормалното функциониране на имунната система е важно такива пациенти да добавят към диетата си храни с достатъчно протеини, витамини (особено групи В и С) и желязо. В коментираната храна има много калций, фосфор, цинк, антиоксиданти – тези вещества влияят благоприятно на организма“, допълва лекарят.
Експертът също така отбелязва, че есенният зеленчук има умерен диуретичен ефект, веществата в неговия състав помагат за поддържане на липидния и въглехидратния метаболизъм, което може да има положителен ефект, по-специално при хипертония. А калият и магнезият имат благоприятен ефект върху работата на сърцето.
„Витамин К и бета-каротинът имат защитен ефект върху клетъчните мембрани (особено срещу различни окислителни фактори). Витамин А е важен за нормалното функциониране на имунната система, а заедно с каротина е важен за зрителната функция“, подчертава д-р Лютова.
В същото време, както отбеляза лекарят, не се препоръчва тази храна да се консумира от хора със заболявания на стомашно-чревния тракт по време на обостряне, включително хроничен гастрит (с ниска киселинност, тъй като допринася за алкализиране на стомашното съдържимо), колит , пептична язва на стомаха или дванадесетопръстника и др.
„Този есенен зеленчук е нежелателен по време на обостряне на хроничен панкреатит или холелитиаза поради стимулиране на двигателната функция на стомаха, което може да доведе до развитие на колики или да увеличи болката и спазмите при тези заболявания. Трябва също така да го изключите от диетата си, ако преди това сте имали алергия към него“, споделя лекарят.
Още: Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете тиква
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!