Пристрастеността към сладкото е опасна за всеки, но според руския диетолог д-р Евгения Белюга голямото количество захар в есенната диета има най-отрицателно въздействие върху организма. В случая то се изразява в отслабване на имунната система, което е силно нежелателно през този сезон.
Вреда от сладките храни през есента
Диетологът споделя, че с настъпването на студеното време количеството консумирана захар трябва да бъде особено внимателно контролирано. Тя съветва да се избягва захарта в есенната диета, за да се повиши устойчивостта на организма към сезонни инфекции.
„Като консумираме захар в големи количества, можем да нарушим функционирането на нашата имунна система и в това състояние ще бъде по-трудно да устоим на вирусите по време на сезонни заболявания“, обяснява специалистът.
Лекар разкри необичайна причина за желанието за сладко при хората над 60 години
Също така д-р Евгения Белюга припомня, че пристрастяването към храни, съдържащи захар, често води до наднормено тегло и метаболитни проблеми, което представлява реална заплаха от развитие на инсулинова резистентност и диабет тип 2.
Експертът заяви, че есенната диета като цяло трябва да бъде възможно най-внимателно подбрана, балансирана, здравословна, съдържаща много витамини и микроелементи. Това е важно за поддържане на функциите на имунната система, предотвратяване на нейния спад и лошо здраве. Диетологът препоръчва обогатяване на менюто със сезонни продукти (например тиква или тиквички) и по-често консумиране на гъсти зеленчукови супи (супи-пюрета) и пилешки бульон.
От друга страна хирургът д-р Марк Гадзиан споделя, че пристрастяването към захарта увеличава риска от рак. В допълнение към захарта, изобилието от мазни, пикантни, пържени храни влияе върху податливостта към онкологични заболявания.
По-специално, вероятността от тумори се увеличава при честа консумация на въглехидратни храни, както и храни с добавена захар.
„Раковите клетки се характеризират с бърза консумация на големи количества въглехидрати. При злокачествените тумори се активира процесът на окисление на захарта, в резултат на което се изразходва огромно количество енергия за размножаване на дефектни клетки и растеж на метастази“, обяснява лекарят.
Но в ежедневното хранене е важно да следите не само количеството захар, което ядете. Според д-р Гадзиан пристрастяването към мазни, пикантни и пушени храни също повишава риска от рак. Например, феновете на такава храна могат да имат повишен риск от развитие на рак на бъбреците.
В допълнение, пристрастяването към мазни, пикантни и пушени храни и редовната им консумация се отразява негативно на мозъка. Лекарят даде пример с пържените картофи. По време на процеса на готвене продуктът се насища с мазнина. Честата му консумация допринася за запушване на артериите и в резултат на това води до влошаване на кръвоснабдяването на мозъка.
Още: Лекар разкри как сладкото се отразява на бъбреците
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.