Жаждата за сладко след 60-годишна възраст може да бъде свързана със самота и липса на положителни емоции. Това диетологът и доктор на медицинските науки Маргарита Королева.
Необичайната причина, която се крие зад желанието за сладко при възрастните хора
"Възрастните хора могат да изпитват чувство на самота и неудовлетвореност от живота. Липсата на чести контакти със семейството и приятелите е една от основните причини за това. С една дума, те са доста уязвими. Особено когато са сами. В случая консумацията на сладки храни им помага да се разведрят“, подчертава експертът.
Факт е, че яденето на сладкиши провокира производството на хормона на радостта и помага за повдигане на настроението.
Лекар: Зад силното желание за сладко се крият тези заболявания
"Сладките храни са антидепресант. Те радват мозъчните рецептори с производството на опиоидни компоненти и позволяват на човек да получи положителни емоции, да се абстрахира от социалния вакуум. Често консумацията им се приема като награда", споделя д-р Маргарита Королева.
В същото време експертът предупреждава, че страстта към сладките храни може да бъде опасна поради риска от развитие на инсулинова резистентност, диабет и наднормено тегло.
Не е тайна, че гъбичките и паразитите могат да повлияят на нашите хранителни предпочитания. По-специално, да доведат до глад за сладки храни. Тъй като именно бързите въглехидрати имат най-благоприятен ефект върху растежа на тази патогенна микрофлора в нашите черва. Така че понякога апетитът за сладки лакомства може дори да не е ваше лично предпочитание, а избор на патогените в тялото ви.
По същество всеки сериозен дефицит на витамин или минерал може да ви накара да почувствате спад в енергията, карайки ви да жадувате за някакъв вид зареждане под формата на бързи въглехидрати.
"Но според моя опит най-често виждам силно желание за сладки храни при хора с анемия (дефицит на желязо, B12 и/или фолиева киселина), както и на витамин D. Добре е да проверите тези показатели с кръвен тест", казва още експертът.
Причина за този хранителен навик може да е надбъбречна дисфункция и стрес. Ако след всяко хранене изпитвате желание за хапване на сладкиш, това може да означава проблеми с кортизола. И дългосрочните проблеми с този хормон впоследствие ще доведат до надбъбречна дисфункция.
По отношение на желанието за кисели храни, лекарят споделя, че то може да е симптом за липса на витамин С в организма. Това е особено актуално по време на остри респираторни вирусни инфекции или други вирусни заболявания. В допълнение, желанието да ядете нещо кисело може да възникне на фона на проблеми в стомашно-чревния тракт, включително поради атрофичен гастрит с намалена секреторна активност.
Още: Лекар разкри как сладкото се отразява на бъбреците
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!