При настинка консумацията на храни с високо съдържание на флавоноиди ще помогне на тялото да се възстанови по-бързо.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Това споделя руският диетолог д-р Михаил Гинзбург. Лекарят пояснява, че болния човек се нуждае от протеин (осигурява на тялото енергията, необходима за борба с инфекцията), както и противовъзпалителни вещества, по-специално флавоноиди. Експертът препоръчва в случая да се консумират яйца и мед.
2 храни, които помагат при настинка
Яйцата осигуряват на организма висококачествен, лесно смилаем протеин.
Наистина ли джинджифилът и чесънът лекуват настинка - ето какво разкри лекар
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Що се отнася до противовъзпалителните компоненти, медът и плодовете могат да бъдат източници на антиоксиданти. Консумацията им също ускорява възстановяването при настинки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
„Продукт като меда може да ускори възстановяването. Може да се добавя към чай в малки количества. Компотите от горски плодове и плодовите напитки са много добри“, каза Гинзбург.
Коментираният пчелен продукт е източник на бързи въглехидрати, които тялото усвоява лесно и напълно. Антиоксидантите и витамините в състава му подпомагат възстановителните процеси след наранявания, стрес и заболявания. Естествените биофлавоноиди, микроелементи и минерали помагат да се противопоставят на вирусни и бактериални инфекции, като стимулират локалния имунитет.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Ползите от меда за тялото се крият и в локалните ефекти. Свойствата за заздравяване на рани и омекотяване определят използването на екстракти от него в редица кремове и хранителни добавки.
Въпреки очевидните ползи, с този продукт не трябва да се прекалява - той е висококалоричен и също така носи значителен алергичен товар. Възрастните трябва да се ограничат до 2-3 супени лъжици на ден, а децата - наполовина по-малко. При бебета под една година имунният отговор не е напълно оформен, така че би било по-разумно въвеждането на този продукт да се отложи. В повечето случаи няма да навреди на тялото, дори ако ядете повече от необходимото, но има неприятни изключения. Те включват индивидуална непоносимост към компонентите на продукта (хранителна алергия). В този случай използването дори на няколко капки може да доведе до големи проблеми.
„Медът не трябва да се яде, когато е много горещ. При рязко повишаване на температурата до 70-80 градуса в него се образуват опасни канцерогенни съединения, по-специално 5-хидроксиметилфурфурол. Според проучвания върху животни това вещество е способно да се свързва с ДНК и протеини, причинявайки неконтролирана репликация и мутации. В същото време други източници отричат онкогенната активност на 5-хидроксиметилфурфурол и посочват, че наличието му в меда означава само, че продуктът е бил нагрят и леко е променил физикохимичните си свойства“, казва експертът.
Още: Бабиният лек с лук, който бори бързо настинката и кашлицата
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.