Когато става въпрос за управление на диабета, често възниква въпросът какво да ядем и какво да не ядем. Докато управлявате нивата на кръвната си захар, портокалите са плод, който трябва да qdete или избягвате? Нека се задълбочим във връзката между портокалите и диабета, хранителното съдържание на този цитрусов плод и как трябва да го консумирате.
Вижте още: Лекар: Леща - как влияе на пикочната киселина
Развенчаване на дилемата портокал и диабет
Портокалите наистина са добър избор за хора с диабет. Ниският гликемичен индекс от 35 в портокалите означава, че те не предизвикват резки скокове в нивата на кръвната захар. Освен това портокалите са богати на фибри, които помагат за забавяне на усвояването на въглехидрати, което може да стабилизира нивата на кръвната захар. Те също са богати на антиоксиданти и други полезни растителни съединения. Няколко проучвания показват, че редовната консумация на портокали може да подобри чувствителността към инсулин, като същевременно потенциално намалява риска от усложнения, свързани с диабета.
Оптимална консумация на портокал за диабетици
Ако сте диабетик и желаете да включите портокали в диетата си, стремете се към порция от един среден портокал или половин чаша портокалови сегменти. Целите портокали са по-полезни в сравнение с портокаловия сок, тъй като съдържат фибри, които липсват в сока. Съчетаването на портокали с протеини или здравословни мазнини може да забави усвояването на въглехидратите. Въпреки това, избягвайте подсладените портокалови продукти, тъй като те съдържат добавени захари или изкуствени подсладители, които могат да повлияят отрицателно на нивата на кръвната ви захар.
Хранителна разбивка на портокалa
Един портокал има калорична стойност 47 и съдържа 11,7 g въглехидрати, 3,1 g фибри, 1,2 g протеин и 0,2 g мазнини. Освен това, той осигурява 78% от дневната стойност (DV) за витамин C, 7% DV за калий и 10% DV за фолат.
Портокалите са пълни с витамин С и други основни хранителни вещества. Те също така имат нисък гликемичен индекс, което ги прави подходящи за диабет плодове, ако се консумират умерено като част от цялостната здравословна диета. Все пак винаги помнете, че индивидуалните реакции към различните видове храни могат да варират.
Портокалите предлага няколко потенциални ползи за хората с диабет, включително:
Управление на кръвната захар: Портокалите са добър източник на фибри, които могат да помогнат за контролиране на нивата на кръвната захар. Фибрите са вид въглехидрати, които помагат за забавяне на усвояването на въглехидратите след хранене, като забавят времето, необходимо за изпразване на стомаха. Един преглед на петнадесет проучвания установи, че фибрите могат да помогнат за намаляване на кръвната захар на гладно и нивата на HbA1c при хора с диабет тип 2.
Увеличаване на приема на витамини и минерали: Храненето на балансирана диета е важен компонент от управлението на диабета. Портокалите са богати на витамин С, калий и фолат, три витамина и минерала, които могат да помогнат за поддържане на цялостното здраве.
Вижте още: Кардиолог: Бекон - как влияе на холестерола
Намален риск от сърдечни заболявания: Портокалите също са богати на флавоноиди, вид антиоксидант, който може да се намери в плодовете, зеленчуците и някои напитки. Резултатите от един преглед от 2020 г. предполагат, че яденето на храни, богати на флавоноиди, може да намали риска от сърдечни заболявания при някои хора, което е известно усложнение на диабета.