Първо, не преохлаждайте. Любителите на обливането със студена вода вероятно ще имат проблеми с простатната жлеза. Плуване в ледена вода, "гмуркане" в снега след баня - всичко това почти 100% води до "мъжки проблеми". Басейн може, защото водата там е топла и няма да настъпи хипотермия. Велосипед също е възможен, ако не пътувате с него в планините и не преодолявате хиляди километри.
Второ, редовният секс два до три пъти седмично е важен за здравето на простатата. При въздържание започват застояли и възпалителни процеси, дори при липса на бактериална експозиция. Прекъснатият полов акт също се счита за вреден, тъй като след оргазъм няма пълно освобождаване и пълно изтичане на кръв. И задръстванията в тазовата област провокират възпаление.
Седи по-малко. Това важи особено за хората със заседнали професии, тъй като такъв начин на живот също води до стагнация на кръвта. Почти всички професионални шофьори, програмисти имат задръствания в малкия таз.
Как да ги избегнем?
Движения, почивки в работата: след 45 минути заседнала работа трябва да ходите, да правите клякания. И все пак – откажете се от алкохола, особено силния, и от пикантните храни.
Защо младите мъже са по-склонни да се разболеят от простатит?
Има няколко причини. Първо, колкото повече сексуални партньори имате, толкова повече болести имате. Всеки има различна микрофлора и това води до различни заболявания. Всяко възпаление в уретрата може да се разпространи нагоре и в простатата.
Съвети за поддържане на добро здраве на простатата
Второ, поради нередовен сексуален живот. Нестабилността в него - много вреди на простатата. Тя се нуждае или от редовен сексуален живот, или от никакъв. Защо?
Ако човек живее без секс, без сексуална възбуда, тогава хормоналната регулация се извършва в хипофизната жлеза (специална област на мозъка) - тайната на простатата престава да се произвежда в количеството, необходимо за човек, който има активен сексуален живот. И простатитът не се развива.
Простатитът при възрастните хора има различна причина
Свързаните с възрастта промени водят до появата на доброкачествен тумор на простатата - аденом. Това се дължи на хормонални промени, намаляване на нивото на мъжкия полов хормон - тестостерон. Ето защо за мъжете след 50-55 години не може да се говори за чист простатит, за простатит само като възпаление. В този случай аденомът на простатата, като правило, се комбинира с простатит.
По-възрастните мъже трябва да правят кръвен тест за PSA (простатен специфичен антиген) всяка година. Това е туморен маркер, чието съдържание в кръвта ще покаже вероятността от развитие на рак на простатата. Анализът на PSA се прави, за да не се пропусне развитието на злокачествен тумор, обобщава специалистът.
Проблеми с простата - симптоми, иновации и лечение
Какво трябва да знаете за простатата?
За здравето на простатата се препоръчва не само да се води здравословен начин на живот, но и правилно хранене, включването на всички необходими витамини и минерали в диетата.
Маслото от тиквени семки е богато на микроелементи (Zn, Fe, Mg, Se), съдържа витамини и флавоноиди. В резултат на това състоянието на простатата се нормализира, отокът и възпалението намаляват.
Микроелементът цинк (Zn) в мъжкото тяло играе важна роля за функционирането на простатата и образуването на мъжкия полов хормон - тестостерон. Шампионът сред храните с високо съдържание на цинк са стридите. Но съдържанието на този микроелемент е високо и в тиквените семки, кедровите ядки и сусамовите семена.
Фитостеролите имат положителен ефект върху синтеза на тестостерон и нормализират репродуктивната система на мъжете. Фитостеролите се съдържат в маслото от тиквени семки, екстрактите от коприва.
Антиоксидантите (комплекс от витамини А + Е + С, екстракт от кактус от бодлива круша, домати, касис, цитрусови плодове) забавят стареенето на клетките и помагат на организма да се справи с оксидативния стрес.
Всички тези витамини и микроелементи се съдържат в комплекси, специално предназначени за здравето на простатата.
Здравословните хранителни навици и правилният ритъм на живот ще помогнат на мъжете да поддържат жизненост и репродуктивно дълголетие в продължение на много години.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.