Чаят от лайка има антиоксидантно, антимикробно и противовъзпалително действие. Приемът му спомага за намаляване на риска от развитие на опасни състояния.
Още: Какви храни ядат столетниците: Топ 10
Още: Шамфъстък: Как влияе на кръвното и холестерола
Кой трябва да пие чай от лайка?
При липса на индивидуални противопоказания, този чай може да бъде оптимална алтернатива на напитки като зелен или черен чай, които са наситени с кофеин.
Как е правилно да се слага мед в чая, за да се запазят полезните му свойства
За разлика от тях чаят от лайка не съдържа този стимулант и можете да го консумирате преди лягане. Нещо повече - консумацията му дори е препоръчителна преди сън, споделя д-р Дария Русакова.
Още: Чай от канела: 7 причини да започнете да го пиете всеки ден
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Лайката действа релаксиращо на организма, а благодарение на съдържащите се в нея антиоксиданти помага за намаляване на риска от развитие на редица опасни състояния, включително сърдечни заболявания и рак, допълва още експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Чаят от лайка съдържа апигенин - съединение, което инхибира активността на злокачествените клетки. Освен това напитката подобрява контрола на кръвната захар, както и повишава устойчивостта на тъканите към оксидативен стрес, който е свързан с развитието на много опасни състояния, включително диабет, рак и сърдечни заболявания.
Този чай сваля кръвното и захарта само за месец
Диетологът допълва, че чаят от лайка е задължителен за консумация от една възрастова група. Позовавайки се на американско проучване, д-р Русакова споделя, че ежедневната консумация на тази билкова напитка се свързва с намален риск от смърт по каквато и да е причина при жени над 65-годишна възраст.
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!