Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Ако страдате от диабет, яжте тези храни за здрави кръвоносни съдове

01 август 2023, 16:03 часа

Захарният диабет, характеризиращ се с постоянно високи нива на кръвната захар, излага кръвоносните съдове на особен риск, а диабетиците често са предразположени към инсулти, инфаркти и високо кръвно налягане. За да предотвратят бързо развиващите се патологични промени в кръвоносните съдове, хората с това трябва внимателно да следят какви храни включват в диетата си, подчертава руският лекар д-р Елена Соломатина. 

Според лекаря, за да укрепят кръвоносните съдове, диабетиците определено трябва да ядат храни, богати на антиоксиданти, като горски плодове. Лекарят допълва, че всички продукти, съдържащи витамин С, са подходящи за тези пациенти. 

Най-добрите храни за кръвоносните съдове при диабет

„Антиоксидантите подобряват пропускливостта на малките съдове, укрепват ги и предотвратяват загубата на зрение. По правило при захарна болест увреждането обикновено започва именно от малките съдове “, каза лекарят.

Д-р Соломатина уточнява, че продуктите, съдържащи хром, рутин, витамин С и омега-3 мастни киселини, спомагат за поддържането и укрепването на кръвоносните съдове при коментираното заболяване.

Лекар: Това е най-лесният начин да се предпазите от диабет

Храните с хром включват неподсладено какао, морски дарове и риба, броколи. Специалистът препоръчва на диабетиците да консумират калина, арония, както и храни, богати на омега-3 мастни киселини - последните включват мазна риба, орехи, ленено семе или ленено масло, брюкселско зеле.

Експертът дава и още няколко препоръки за намаляване на нивата на кръвната захар:

  • премахване на алкохол, сокове, лимонада от диетата;
  • намаляване на количеството подсладители и сметана при пиене на чай, кафе;
  • консумацията на неподсладена храна;
  • замяна на сладкишите със здравословни храни, например вместо сладолед яжте бананов десерт (разбийте замразените банани с миксер). 

Основни правила на диетата:

  • замяна на захарта с подсладители в количеството, разрешено от лекаря;
  • предпочитание към десерти, съдържащи растителни мазнини (кисело мляко, ядки);
  • приемане на повече въглехидрати сутрин.

При заболяването от тип 2 се препоръчва дневен прием на течности от 1,5 литра. Преяждането трябва да се избягва. 

Още: Лекар разкри как потта издава диабет

Важно: Информацията в тази статия е предоставена единствено за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес