Панкреасът произвежда храносмилателни ензими, хормони и инсулин. Ако не изпълнява функцията си, се развива панкреатит. Руският гастроентеролог и хепатологът д-р Сергей Вялов споделя за признаците, които показват, че са започнали проблеми с панкреаса.
Симптоми, които издават проблеми с панкреаса
"Запомнете сигналите! Основната проява е болка близо до пъпа или, обратно, в гърба. Също така: газове, подуване на корема, редки изпражнения или диария. И изобщо не тежест в стомаха или вляво, както мнозина все още вярват", отбелязва лекарят.
"Основните причини, както се смяташе в продължение на много години, са алкохолът и тютюнопушенето. Тъй като хората все повече водят здравословен начин на живот, други причини остават на заден план", казва експертът.
Проблемният жлъчен мехур е една от причините за развитието на заболявания, свързани с панкреаса. Той „изхвърля камъни или съсиреци от жлъчка в панкреаса“, споделя д-р Вялов.
"Налягането се увеличава, като в тенджера под налягане: всичко кипи, докато вентилът се счупи. Това важи особено, ако жлъчният мехур е отстранен и причината не е отстранена", отбелязва експертът.
Имунните и автоимунните нарушения също оказват влияние върху състоянието на панкреаса. Панкреатитът е възпаление на панкреаса. Симптомите в случая включват:
- Болка в корема. Тя може да бъде остра, пробождаща или тъпа и често се влошава след хранене.
- Гадене и повръщане, особено след прием на мазни или тежки храни.
- Загуба на апетит.
- Диария.
- Жълтеница. Появата на пожълтяване на кожата и лигавиците може да показва нарушение на изтичането на жлъчката.
- Треска.
- Умора, слабост и общо неразположение.
Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?
Причини за възникване
Тъй като заболяванията на панкреаса са комбинация от различни проблеми, може да има няколко предпоставки за тяхното развитие:
- хранителни разстройства;
- въздействието на вируси и инфекции върху тялото;
- системна интоксикация както с храни, така и с химически вещества;
- коремна травма;
- вродени малформации на органа;
- захарен диабет;
- остри алергични реакции.
"В много случаи е невъзможно да се каже недвусмислено, че една или друга причина е станала решаваща за формирането на панкреатични заболявания. Всеки от тях обаче има отрицателно въздействие върху функционирането му. Ако причината за проблема не може да бъде ясно установена, трябва да се обърне повече внимание на терапията", казва експертът.
Как мандарините влияят на панкреаса?
Рискови фактори
В допълнение към основните причини има някои косвени, които увеличават вероятността от развитие на определено заболяване на панкреаса. Сред основните могат да бъдат подчертани следните:
- Злоупотреба с алкохол. Известно е, че етанолът има отрицателен ефект не само върху черния дроб, но и върху други органи на стомашно-чревния тракт.
- Съпътстващи заболявания на жлъчния мехур, червата и други нарушения на стомашно-чревния тракт.
- Дългосрочна и неконтролирана употреба на определени лекарства.
- Неправилна, небалансирана диета.
Кои храни се смятат за разрешени при панкреатит?
"Някои от изброените фактори подлежат на корекция и могат да бъдат напълно елиминирани, което ще сведе до минимум риска от развитие на панкреатични заболявания. Това води до извода за важността на воденето на здравословен начин на живот, редовното и балансирано хранене, както и необходимостта от провеждане на профилактични прегледи", казва експертът.
Панкреатит е най-често срещаното заболяване на панкреаса, което може да бъде както остро, така и хронично. Често възниква поради системно нарушаване на диетата, злоупотреба с алкохол, което причинява възпаление на панкреаса. Ако проблемът дебютира в остра форма, са характерни следните симптоми:
- ярка, интензивна болка в горната част на корема, която може да излъчва към гърба, отстрани или да има опасен характер;
- повръщане и гадене;
- бледност на кожата;
- тежка сухота в устата.
При хроничен панкреатит симптом като болка може да бъде леко изразен, докато се отбелязват светли изпражнения. Освен това са характерни следните прояви:
- необяснима загуба на тегло;
- дискомфорт, който възниква след ядене на мазни или пикантни храни;
Как се отразява алкохолът на панкреаса
Важно: Информацията е предоставена само за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.