Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кратка история на тахана

04 юни 2019, 10:35 часа

Таханът е хранителен продукт, който се получава след смилане на различни ядки, най-често сусам, фъстъци и лешници. След обработката се получава полутечен продукт, който се използва в различни ястия от ориенталската и азиатска кухня. Най-популярната разновидност определено е сусамов тахан.

Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни

Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно

Самата дума идва от гръцкото "tachini", което е буквалното произношение на арабската дума "да смеля". Думата навлиза в английските речници през 1930та година, но първите препратки за направата на подобен продукт датират отпреди 4000 години, откогато има данни и сведения, че хората са сервирали сусамово вино на боговете. Друг историк, Херодотус, пише обширно за отглеждането на сусам в древна Месопотамия, като по това време се е използвал основно като хранително масло. Официално, обаче, таханът се среща за първи път в арабската книга за рецепти Kitab Wasf al-Atima al-Mutada, написана през 13-ти век. Пример за някои ястия са халвата, баба гануш и хумус. В България и Гърция доста често се използва като подправка към фалафелите.

Таханът съдържа изключително богато количество на витамини B1,B2 и B6 и над пет пъти повече калций на 100 грама от кравето мляко. В същото време продуктът е висококалоричен (~600kcal на 100 грама) и определено трябва да се използва с мярка. Това го превръща в най-добрия избор за прием на калций за вегани и вегетарианци, за които намирането на ефективни и вкусни източници е ограничено. Сусамовият тахан е също така предпочитана храна за хора, които ядат само сурови храни. Друго предимство е, че може да се складира в хладилника и издържа сравнително дълго време, стига да се съхранява при правилните условия (на тъмно и в хладилник).

Освен от различни семена, таханът се дели и според вида на семената, от които е произведен. Ако те са белени, то това се нарича бял тахан и обикновено е по-сладък. За сметка на това, таханът от необелените семена е тъмен и сравнително по-горчив, но пък съдържа по-висок процент на полезни витамини и минерали.

Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци укрепват имунитета, здравен съвет за деня, 22 януари

Друг интересен случай относно тахана е, че в историята за Али Баба и четиридесетте разбойници, за фразата: "Сезам, отвори се!" се предполага, че идва от сусама, като отварянето на пещерата наподобява отварянето на сусама. Версията на български "сезам" идва от френската версия, където сезам буквално означава сусам.

Освен сусамов тахан, други видове тахан, които се произвеждат са : бадемов тахан, кокосов тахан, лешников тахан, орехов, тахан от кашу, тахан от тиквено семе и фъстъчен тахан. Това позволява голям избор на любителите на всякакви ядки да изберат онзи, който им е по вкуса. Особено препоръчван и харесван е лешниковият тахан, който е произведен единствено и само от лешници без никакви други консерванти. Комбинирането на лешников тахан с мед го прави идеален здравословен заместител на различните видове течни шоколади.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес