Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой не трябва да яде тиква - тя влошава тези заболявания

04 септември 2024, 14:22 часа

Тиквата е вкусна и полезна, но тя има способноста да влошава състоянието при някои заболявания. Рускияъ лекар д-р Алена Береговая споделя кой не трябва да я консумира. 

Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Кой не трябва да консумира тиква?

За повечето хора тиквата е здравословна. В 100 гр суров продукт се съдържат 26 калории, което го прави диетичен. Тиквената пулпа подобрява мозъчната дейност и има положителен ефект върху храносмилането. Ценните витамини и микроелементи в нейния състав укрепват костите, участват в синтеза на колаген, подпомагат функцията на черния дроб и предотвратяват развитието на анемия.

Какви витамини има в тиквата?

"В някои случаи обаче ще трябва да се въздържате от тиква. По-специално, тя е противопоказана при обостряне на стомашно-чревни заболявания (стомашни язви, камъни в жлъчката), бъбречни заболявания и хранителни алергии. Тиквата има слабително и жлъчегонно действие, а топлинната обработка не улеснява нейното усвояване. Във всякаква форма ще увеличи симптомите на хронични заболявания", казва специалистът.

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Този сезонен продукт съдържа и много въглехидрати и фибри. При консумация нивата на кръвната захар се повишават. Затова при тежки форми на диабет лекарят съветва да избягвате тиквата.

Още за ползите от тиквата

Този зеленчук има оранжева плът, която съдържа много бета-каротин. Тъй като е мощен антиоксидант, той има противовъзпалителни свойства и може да помогне за намаляване на риска от рак, включително рак на стомаха, гърдата, простатата, дебелото черво и белия дроб.

Тиквата съдържа цинк и витамин С, които укрепват имунната система. Една чаша варена тиква съдържа повече от 11 mg витамин С, което покрива 19% от дневната нужда. В допълнение, бета-каротинът, съдържащ се в този зеленчук, успокоява възпалението и помага за намаляване на симптомите на настинка и грип.

Тъй като бета-каротинът има способността да намалява нивото на "лошия" холестерол, той предотвратява натрупването на холестерол в стените на артериите и в резултат на това атеросклероза. Това намалява риска от инфаркт или инсулт. В допълнение, той също така регулира нивата на кръвното налягане.

Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Благодарение на съдържанието на бета-каротин в тиквата, тя поддържа зрението и видимостта, особено на тъмно. В човешкото тяло бета-каротинът се превръща във витамин А. Той намалява риска от макулна дегенерация. Освен това помага за потискане на синдрома на сухото око и предотвратява увреждането на лещата и образуването на катаракта.

Тиквените семки съдържат кукурбитацин, който предпазва от микроби и паразити. Несъмнено най-много от него се съдържа в пресните меки семена. Семената се използват в билколечението при проблеми с простатата. Те намаляват прекалено увеличената жлеза.

Нискокалоричната тиква (100 грама съдържат 26 kcal) помага за прочистване на тялото от токсини и има дезоксидиращи свойства. 

Освен това тиквата е източник на цинк, който действа срещу акне, освен това помага при херпес, стомашни язви и подпомага заздравяването на рани. Съдържащите се в нея витамини А, С и Е ефективно се борят с бръчките. Чаша варена тиква осигурява 25% от дневната нужда от витамин А, който е важен не само за здравето на очите, но и това на кожата и нейната еластичност.

9 впечатляващи ползи за здравето от тиквата

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес