Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой чай е най-добър за правилно оросяване на мозъка?

20 февруари 2024, 07:55 часа

Чаят е не само част от културата, традициите и обичаите на народите, звездата на чаените церемонии, средство за облекчаване на редица здравословни проблеми, за хидратация, затопляне на тялото и грижа за здравето, ароматният чай е полезен и за мозъка, осигурявайки правилното му оросяване и подобрявайки когнитивните функции.

Още: Лекар: Това е най-полезният протеин за сърцето, регулира холестерола

Още: Лекар: Това е най-полезният протеин за сърцето, регулира холестерола

Консумацията на чай се препоръчва при мозъчна мъгла със засягане на способностите за концентрация и фокусиране. Чаят подхранва мозъка, вкусната напитка предлага редица ползи за този важен орган, с което допринася за правилното оросяване на мозъка и правилното протичане на мозъчните функции.

Какво точно е мозъчната мъгла?

Още: Какъв чай е най-добре да пием вечер - за сладки сънища?

Струва ли ви се понякога, че се движите в мъгла? Че всичко около вас е като в сън? Причината може да бъде именно мозъчната мъгла. Има редица медицински състояния, причиняващи мозъчна мъгла, като някои може да са сериозни, а други да са резултат от странични действия на лекарства, от некачествен сън или лоша диета, от скоро прекарано заболяване и т.н.

Още: Тези 3 симптома на диабет се появяват през нощта

Още: Лекар: Това е най-опасният алкохол за мъжете

Някои страдащи от мозъчна мъгла се опитват да подобрят състоянието си чрез консумацията на кофеин, но това не е добра идея, тъй като кофеинът е временно решение, което ще допринесе за подобряване на концентрацията за момента, но ще влоши качеството на съня в дългосрочен план, поради което ще доведе до усложнение на мозъчната мъгла. Вместо кафе се препоръчва консумация на чай, съдържащ аминокиселина, наречена L-теанин – релаксант, който балансира стимулиращия ефект на кофеина. L-теанинът може да премине кръвно-мозъчната бариера, което е от ключово значение за избора.

Кой чай е най-добър за правилно оросяване на мозъка?

Редица проучвания сочат зеления и белия чай като изключително подходящи при липса на адекватно оросяване на мозъка и при мозъчна мъгла. Тези чайове съдържат много високи нива на EGCG, катехини и полифеноли и играят ключова роля за подобряване на функцията на неврологичните клетки и потенциално предотвратяване на дегенеративни мозъчни заболявания. Други чайове, чиято консумация със сигурност помага, са:

Още: Учени откриха необичаен метод за отслабване и сваляне на захарта

Още: Лимон и зехтин - наистина ли тази комбинация е лечебна

Още: Чай от копър помага при стомашни проблеми

  • чай от джинджифил – изключително ценен в сезона на грипа и за борба с вирусни инфекции.  Джинджифилът може да подобри мозъчната функция и се бори с болестта на Алцхаймер.
  • чай от куркума – действието ѝ по отношение на мозъчната мъгла и оросяването на мозъка е доказано. Куркумата си печели репутацията на лечебно растение като най-новите проучвания, свързани с тази подправка, показват, че куркумата увеличава мозъчната функция, като казва на мозъка да произвежда повече мозъчен невротропен фактор, който е хормон, предаващ на мозъка да функционира на по-високи нива.
  • чай от моринга, богат на витамини, минерали и антиоксиданти, полифеноли и флавоноиди, които имат невропротективни ефекти. Те могат да помогнат за предпазване от невротоксичност и да насърчат растежа и оцеляването на мозъчните клетки. Тези ефекти биха могли потенциално да допринесат за подобряване на когнитивната функция и цялостното здраве на мозъка.
  • чай от гинко билоба – чаят е познат с подобряване на оросяването на крайниците и мозъка, когнитивните функции и паметта. Проучване от 2019 г. сочи чая като отлично средство за защита на нервните клетки включително при пациенти с Алцхаймер и деменция.
  • Bacopa – билка, подходяща за ароматен и вкусен чай, която се използва в аюрведическата медицина от векове за подобряване на когнитивната функция и паметта. Смята се, че активните съединения в този чай, играят ключова роля, насърчават растежа и възстановяването на нервните клетки в мозъка и чрез повишаване на нивата на някои невротрансмитери, които са важни за когнитивната функция.
  • розмарин – още една билка, която помага за функционирането на мозъка. Чрез съдържанието на антиоксиданти и съединения, наречени терпеноиди, розмаринът предпазва мозъка от увреждане, причинено от свободни радикали. Чаят от розмарин подобрява когнитивната функция.

Източник: The Whistling Kettle

Още: Варени яйца - сутрин или вечер е най-добре да се ядат

Още: Лекар: Това са най-добрите часове за хранене през деня за метаболизма и кръвната захар, здравен съвет за деня, 26 януари

Кой е най-подходящият чай за болно гърло?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес