Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кисело зеле - лекар разкри трябва ли да се яде всеки ден

18 октомври 2023, 12:08 часа

Есента бележи началото на сезона на киселото зеле и туршиите. Известно е, че те се усвояват по-добре от организма и имат положителен ефект върху чревната функция.

Според руския лекар д-р Ирина Лялина зелето е необходимо да се консумира всеки ден – особено в студения сезон. Този ферментирал зеленчук е богат на полезни бактерии, пробиотици, витамини C, B и K, които действат за укрепване на имунната система. Ето защо може да се използва като надежден помощник в превенцията и борбата с вирусни инфекции, грип и ARVI.

Ползи от киселото зеле

Този продукт също така насища тялото с антиоксиданти - вещества, които поддържат здравето на клетките. Той блокира развитието на възпалителни процеси и хронични заболявания. Д-р Лялина се позовава на проучвания, които показват, че редица ферментирали храни - включително зелето - предотвратяват мутацията на клетките и следователно намаляват риска от туморни процеси.

Как киселото зеле влияе на холестерола

Най-здравословната версия на зелевата туршия се прави от късни сортове зеленчуци, моркови и малко количество сол.

Също така експертът припомня за кого е противопоказен продукта: тази група включва хора с хипертония (солта повишава кръвното налягане), пептична язва и всякакви стомашни заболявания в острия стадий.

Този ферментирал зеленчук е една от най-нискокалоричните храни, като съдържа около 20 калории на 100 гр. В състава му влизат голям брой хранителни вещества, полезни бактерии, витамини С и К, натрий, желязо, фолиева киселина. Продуктът е богат на пребиотични фибри, което влияе върху здравето и състоянието на червата. В състава му влизат още:

  • Пробиотици - подобряват чревната функция и състоянието на микрофлората. подпомагат храносмилането. Пробиотиците имат положителен ефект и върху функционирането на мозъка и нервната система.
  • Фибри - предотвратяват запек.
  • Желязо – неговият дефицит води до анемия и загуба на сила.
  • Витамини и минерали поддържат здравето на костите;
  • Янтарната киселина и солите помагат при махмурлук (и това не е мит);
  • Витамин С – забавя клетъчното стареене и насърчава имунитета;
  • Натрий – подобрява водно-солевия баланс;
  • Йод – подобрява здравето на мозъка;

Важно е да запомните, че яденето на всяка храна е здравословно в умерени количества. Ето защо, ако ядете коментирания продукт всеки ден, ограничете се до малки порции. Също така е важно да се намали количеството сол в други ястия и продукти: половин порция от ферментиралия зеленчук съдържа една трета от дневната нужда от сол за възрастен. Излишната сол задържа вода в тялото, което води до подуване, високо кръвно налягане и може да има риск от уролитиаза и други бъбречни заболявания.

Още: Лекар разкри 3 причини да ядете кисело зеле 3 пъти седмично

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес