Инсулт – често възниква в резултат на нелекувани в продължение на години съдови заболявания. Въпреки това, има няколко други добре известни причини, а сред по-малко обсъжданите са хранителните дефицити. По-специално недостигът на желязо може да доведе до този съдов инцидент.
Още: С тези 3 натурални рецепти храносмилателната ви система ще заработи като часовник
Още: Лекар: Може ли да се разболеете от грип, след като сте си поставили ваксина?
Недостиг на желязо и риск от инсулт
Около 80 процента от инсултите могат да бъдат предотвратени чрез поддържане на кръвта в „добро състояние“. Важно е да се избягва недостигът на желязо, тъй като той кара кръвта да става лепкава и гъста. Инсултите могат да бъдат причинени от няколко събития на съсирване, които водят до прекъсване на притока на кръв към мозъка. Това впоследствие причинява загуба на мозъчна функция, която може да бъде необратима, освен ако не се осигури своевременно лечение.
"Недостигът на желязо може потенциално да увеличи риска от мозъчен удар, като направи кръвта по-лепкава. Дори умерено ниските нива на желязо удвояват риска от инсулти в сравнение с нивата в средата на нормалния диапазон", казва Олег Варфоломеев - руски кардиолог.
Лекар: За хората над 40 години това е предвестник на инфаркт или инсулт
Още: Какво е метаболитен синдром - симптоми и лечение
Още: Кардиолог: Триглицериди, HDL и LDL холестерол - функции и стойности
Умерено ниското съдържание на желязо се определя като приблизително шест микромола на литър, докато нормалният диапазон е от 7 до 27 микромола на литър.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Този плод пречиства кръвта - злато за кръвоносните съдове
Още: Лекар: Яжте този плод всеки ден - регулира кръвното налягане и сваля холестерола
Въпреки че изследователите смятат, че лепкава кръв може да е причината за този съдов инцидент, те не изключват възможността за други механизми.
Все още няма установено обяснение защо дефицитът на желязо причинява коментираното заболяване. Идентифицирани са три възможни механизма на действие.
„Първата хипотеза описва, че намаляването на способността на кръвта да пренася кислород поради анемия може да доведе до намаляване на доставката на кислород към мозъка. Друга хипотеза гласи, че ниските нива на циркулиращия кислород могат да причинят увеличаване на церебралния кръвен поток, за да компенсират липсата на кислород, което впоследствие може да доведе до съсирване на кръвта. Последната теория предполага, че предизвиканата от дефицит на желязо микроцитоза и тромбоцитоза може да причини състояние на хиперкоагулация и тромбоза", обяснява д-р Варфоломеев.
Още: Лекар: Сусамов тахан - как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Още: Кардиолог: До колко банана може да се ядат на ден
Симптоми на железен дефицит и анемия:
- бледност на кожата;
- кардиопалмус;
- намалена физическа и умствена работоспособност;
- обща слабост;
- световъртеж;
- главоболие;
- влошаване на състоянието на косата и ноктите;
- прекомерна сънливост;
- резки промени в настроението;
Анемията може да бъде животозастрашаваща, ако хемоглобинът в кръвта падне твърде ниско.
Дефицитът на желязо в организма, който все още не е довел до анемия, също значително влошава благосъстоянието, нарушавайки ежедневните дейности. В случая се налага корекция на диетата.
Храни с високо съдържание на фитинова киселина, като пълнозърнести храни, могат да попречат на тялото ви да абсорбира желязо от други храни.
Още: Тези 3 симптома се появяват през нощта и издават бъдещ инсулт
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!