Руският кардиолог и сърдечно-съдов хирург д-р Алексей Утин споделя, че пиенето на алкохол, особено прекомерното, може да провокира атака на предсърдно мъждене - бързо и хаотично сърцебиене, а това е опасен симптом.
Още: Колко ефективни са хранителните добавки и витамините?
Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно
Последствия за сърцето след консумацията на алкохол
Специалистът подчертава, че пристъп на предсърдно мъждене може да настъпи в деня след консумацията на алкохолни напитки. Това състояние се нарича синдром на ваканционно сърце (HFS), което започва след токсичните ефекти на алкохолните напитки върху клетките на сърдечния мускул.
Лекар: Всички правим това, но то е по-вредно за тялото от алкохола
Д-р Утин отбелязва, че неприятните промени понякога се проявяват на следващата вечер или на следващия ден.
Още: Лекар: Болното гърло не винаги е от вирус и настинка, причината може да е тази
Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола
„В допълнение към сърцебиенето, често и неравномерно, чувството, че сърцето „изскача от гърдите“ или „бие като птица в клетка“, човек може да почувства силна слабост, задух и понякога болка в гръдния кош“, споделя д-р Утин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Хората, страдащи от този синдром, са податливи на хипертония, синдром на сънна апнея (периодично спиране на дишането по време на сън) и затлъстяване. Лекарят нарече най-опасната последица от предсърдното мъждене образуването на кръвен съсирек в атриума, който може да запуши една от артериите, включително мозъка, и също да причини масивен инсулт.
В тази връзка лекарят призовава да се потърси спешна медицинска помощ, ако възникнат тези оплаквания.
Още: Кардиолог: Това е навик №1 за сваляне на кръвното
Още: Лекар: Яжте сиренето с това, за да се предпазите от настинки през зимата
Специалистът коментира и негативното влияние на алкохолните напитки върху психиката. Според него това води до когнитивни нарушения и волеви нарушения. Хората с алкохолна зависимост развиват емоционална нестабилност, поради което не може да открият начини за разрешаване на дискомфортните състояния.
Според него алкохолната зависимост не трябва да се лекува с медикаменти, тъй като те имат нежелани странични ефекти.
Някои от тях блокират чернодробните ензими и спират разграждането на етилов алкохол, което води до още по-голямо отделяне на токсини. Лекарят отбелязва, че „възниква остра интоксикация, която е придружена от неприятни, болезнени усещания“.
Ако пиете твърде много, смъртта е възможна в случая“, казва кардиологът.
Той допълва, че някои лекарства, които се използва при лечението на опиоидна зависимост, блокират опиоидните рецептори в мозъка, които не позволяват на човек да изпита еуфория от алкохолните напитки. Приемът им може да има друг опасен страничен ефект под формата на развитие на депресивно разстройство. Лекарят препоръчва при наличието на зависимост човек да потърси помощ от специалист и да не се опитва сам да се справи с проблема.
Още: Лекар: Тези 5 симптома издават, че имате проблем с алкохола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика и самолечение!