Подаграта (хиперурикемия) е патология, свързана с повишаване на пикочната киселина в кръвта. Диетолозите имат някои общи препоръки относно диетите за лечение на заболяването - но не забравяйте, че е много важно да си уговорите среща с диетолог, който да предпише диета, съобразена с вашите индивидуални нужди, като се вземат също предвид историята на болестта, хранителни предпочитания, налични заболявания и т. н. Пристъпите на подагра е възможно да се овладеят, това спомага за подобряване на качеството на живот на пациентите.
Д-р Жулиана Драгоне дава следните препоръки:
Най-напред: какво могат да ядат хора с подагра?
Ето някои хранителни съвети за продукти, които може да бъдат включени в диети за лечение на високи степени на пикочната киселина:
- обезмаслено мляко;
- бяло сирене;
- рикота;
- ориз;
- приблизително 3 литра вода на ден за увеличаване на отделянето на пикочна киселина и намаляване на риска от камъни в бъбреците;
- храни, изобилстващи с фолиева киселина: портокали, банани, авокадо, зеле, зеленчуци от цвекло и пълнозърнест хляб намаляват отделянето на пикочна киселина.
Какви храни да бъдат избягвани в диетата при остри форми на подагра?
Това са продукти с висока степен на пурин, като следните.
Рибата е храна, която не бива да се консумира при кризи на подагра. Начело в забранителния списък са аншоа и сардини – но, фактически, са забранени почти всички видове риби. Пъстърва, камбала, сьомга, треска и дори риба тон не трябва да се ядат, ако имате подагра. Дори пушена риба не бива да се консумира.
Ядките са друга храна, която не трябва да се консумира при подагра. Всички видове боб трябва да се избягват, включително бял, червен и черен боб, зелен фасул. Въобще, всякакви ястия със зърна и ядки са забранени.
Не само месо, но и ястия на базата на месо също са в списъка с храни, които не бива да се консумират при подагра. За някои от тях хората дори не се замислят, например: сосове, бульони, супи и яхнии, в които в момента на консумацията няма месо, но са приготвени чрез негова обработка.
Изобщо, никакви ястия с месни бульони не се препоръчват. Това добавя ново ниво на риск, за което също може дори да не сте се замисляли. Ако искате месни супи, сосове или бульони в чинията си, изберете пилешки вместо говежди; за свинско изобщо не бива дори да се мисли. Пуешкото също е по-добра алтернатива от говеждото. Не бива да ядете говежда яхния дори, ако не ядете месото в нея. Това може да направи нещата малко трудни за хората, които имат нужда от тази диета - но при спазването й те ще получат облекчение.
Ето и някои по-конкретни забранени продукти.
Месо: телешко, говеждо, свинско, козе, агнешко, овче, всякакви колбаси.
Субпродукти (карантии): бял дроб, черен дроб, език, сърце, черва, шкембе, далак, бъбреци.
Риба и морски дарове: сьомга, сардини, пъстърва; скумрия, треска, херинга, аншоа, миди, хайвер; ракообразни.
Домашни птици: пилешко, патешко и пуешко.
Подправки: месни бульони на кубчета или прах.
Доматен сос, кетчуп.
Алкохолни напитки - най-вече бира.
Храни, които може да бъдат консумирани, но умерено, за да се избегнат остри симптоми и пристъпи на подагра.
Телешко: телешка кайма (половин черпак), пържола на скара (1 малко парче), телешко печено (1 малка филийка), хамбургер (1 бр.).
Пиле: крилца (2 средни), пилешка пържола (1 бр. средна); бутче (1 бр. голямо).
Зърна: боб, нахут и пшеница.
Маслодайни плодове: кестени, бадеми, фъстъци, шамфъстък и лешници.
Маргарин или масло: 1 ч. л.
Внимание! Статията не съдържа медицински упътвания, а само информация за сведение и обща култура. Допитвайте се винаги до специалист-медик!